Fundacja Kai Godek domaga się publikacji orzeczenia TK. Zbiera podpisy pod petycją do Morawieckiego

Fundacja Życie i Rodzina Kai Godek zbiera podpisy pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego. Domaga się w niej "niezwłocznego ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw".

Jak autorzy petycji zamieszczonej na stronie twojepetycje.pl podkreślają, że "brak publikacji wyroku jest oczywistym łamaniem prawa". Jak czytamy, brak publikacji orzeczenia oznacza, że "w dalszym ciągu w polskich szpitalach mają miejsce najbardziej odrażające praktyki nie mające nic wspólnego z medycyną". "Selekcja i zabijania polskich obywateli podejrzanych o wady genetyczne lub choroby to hańba dla Rzeczypospolitej Polskiej" - piszą autorzy apelu do premiera Mateusza Morawieckiego.

Fundacja Kai Godek domaga się ogłoszenia orzeczenia TK dot. aborcji

"Podtrzymywanie stanu prawnego jasno określonego przez Trybunał jako niezgodny z Konstytucją nie znajduje żadnego usprawiedliwienia. Przepisy nie pozwalają hamować ogłoszenia wyroku pod jakimkolwiek pretekstem politycznym" - stwierdza Fundacja Życie i Rodzina

Zobacz wideo Kaja Godek w ogniu pytań z zakresu wiedzy o UE. "Proszę nie robić ze mnie głupiej"

Wydany 22 października przez Trybunał Konstytucyjny wyrok orzeka, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Zgodnie z informacjami Rządowego Centrum Legislacji, formalne ogłoszenie orzeczenia jest warunkiem jego wejścia w życie i powinno nastąpić do 2 listopada. W ostatnim czasie orzeczenia TK były publikowane od pięciu do dwunastu dni, co warunkuje art. 190 ust. 2 Konstytucji RP, który głosi, że wyroki TK podlegają "niezwłocznemu ogłoszeniu".

Więcej o: