W piątek (30 października) w Sejmie pojawił się prezydencki projekt zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy ma w zamyśle dostosować prawo do wyroku TK poprzez zawężenie interpretacji orzeczenia. Zgodnie z prezydenckim projektem aborcja ma być dopuszczalna również w przypadku tzw. wad letalnych.
W poniedziałek (2 listopada) na posiedzeniu Kolegium klubu KO został poruszony temat prezydenckiej inicjatywy - informuje PAP. Z nieoficjalnych informacji wynika, że klub jednoznacznie zgodził się co do tego, że nie można poprzeć projektu złożonego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sceptyczni wobec projektu mieli pozostawać nawet konserwatywni posłowie KO.
W piątek po ogłoszeniu informacji o skierowaniu projektu do Sejmu przewodniczący PO, Borys Budka, powiedział, że inicjatywa prezydenta to "kolejna zagrywka Kaczyńskiego".
- Obawiam się, że to kolejna zagrywka Kaczyńskiego, który próbuje ustami prezydenta zrobić coś, co i tak nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli pan prezydent chce wiedzieć, co o tej sytuacji myślą Polki i Polacy, to radzę mu, żeby wyszedł na ulicę i posłuchał, co krzyczą ci, którzy domagają się swoich praw - powiedział Budka.
Podobnego zdania jest posłanka KO, Kamila Gasiuk-Pihowicz, która we wpisie w mediach społecznościowych napisała, że nadszedł czas na liberalizację przepisów aborcyjnych. "To co zaproponował A. Duda to oszustwo, a nie żaden kompromis. To próba legalizacji kradzieży prawa do przerywania ciąży. Tzw. kompromis runął pod tzw. orzeczeniem tzw. TK. Teraz czas na liberalizację przepisów!".
Prezydencki projekt zmiany przepisów aborcyjnych zakłada, że przerywanie ciąży będzie nadal możliwe w przypadku zagrożenia życia kobiety oraz ciąży pochodzącej z gwałtu. Zawężenie interpretacji wyroku TK polega na dopuszczeniu aborcji również w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu prowadzącego do śmierci dziecka (tzw. wady letalne), przy jednoczesnym zakazie przerywania ciąży w przypadku upośledzenia płodu (np. zespół Downa).
"Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne" - podkreślił w oświadczeniu Andrzej Duda.
Prezydent dodał, że liczy na "szeroki polityczny konsensus" w sprawie własnej inicjatywy ustawodawczej. "Poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych - zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji" - zaznaczył.