Rzeczniczka PiS: Kwestia wad letalnych jest do rozwiązania, poszukujemy rozwiązania zgodnego z konstytucją

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska wyraziła przekonanie, że kwestia wad letalnych w kontekście sporu o przesłanki do przerwania ciąży "jest do rozwiązania". W prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wystąpienie u dziecka wady letalnej uprawniałoby do przerwania ciąży.

Projekt zaproponowany przez prezydenta, który od w piątku jest w Sejmie, został w poniedziałek skierowany do konsultacji prawnych Biura Legislacyjnego Sejmu RP, a także do zaopiniowania między innymi przez Sąd Najwyższy i Naczelną Radę Lekarską.

Anita Czerwińska w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślała konieczność wypracowania takich regulacji prawnych, które będą zgodne z ustawą zasadniczą w świetle niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Tłumaczyła, że "wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie mógł być inny, ponieważ orzekł on o tym, o czym stanowi konstytucja".

Rozwiązanie, nad którym pracujemy, z jednej strony musi być bardzo precyzyjne, bardzo dokładne, ale nie może także pozostawiać żadnych wątpliwości co do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli konstytucji

- dodała Anita Czerwińska.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki komentuje inicjatywę ustawodawczą Andrzeja Dudy. Padają słowa o nieporozumieniu, wandalizmie protestujących i gniewie "naszych kobiet"

Projekt Andrzeja Dudy ws. aborcji

W prezydenckim projekcie nowelizacji przerwanie ciąży byłoby możliwe w przypadku wystąpienia u dziecka wad letalnych, ale nie w przypadku innych wad rozwojowych, w tym na przykład zespołu Downa.

W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na mocy ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu przez Polskę przetacza się fala protestów.

W piątek do Semu trafił prezydencki projekt zmian w przepisach, które mają doprecyzować kwestię przesłanek dopuszczalności przerywania ciąży w związku z chorobą dziecka.

Więcej o: