Sondaż. Większość Polaków chce rezygnacji Jarosława Kaczyńskiego z pełnionych funkcji

Według najnowszego sondażu, ponad 70. proc badanych jest zdania, że wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powinien zrezygnować z pełnionej przez siebie funkcji.

Prezes PiS jest mocno zaangażowany w ostatnie wydarzenia w kraju. Kaczyński wziął na siebie odpowiedzialność za politykę Zjednoczonej Prawicy wobec organizowanych po decyzji TK w sprawie aborcji protestów. Apelował przy tym dalsze zaostrzenia prawa aborcyjnego, bardziej surowe kary dla organizatorów manifestacji, a jednocześnie wezwał zwolenników partii do obrony kościołów. Nastroje w Polsce w związku z jego ostatnimi działaniami są co najmniej nerwowe.

Sondaż. Badani chcą odejścia Kaczyńskiego. Prawica niemal na równi

W badaniu przeprowadzonym przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" badani zostali zapytani o ich zdanie na temat przyszłości Jarosława Kaczyńskiego. "Zdecydowanego" odejścia domaga się aż 69. proc badanych kobiet, zaś kolejne 14 proc. uważa, że "raczej" powinien odejść. Łącznie daje to wynik 83 proc. badanych, które negatywnie oceniają lidera PiS. W przypadku mężczyzn jest to wynik 60 proc.

Różnice widoczne są również w przypadku podziału ankietowanych ze względu na wiek. Ponad 70 proc. osób w wieku od 40 do 59 lat, a także ponad 80 proc. osób młodych (18-39 lat) domaga się odejścia Kaczyńskiego. W przypadku badanych w wieku 60-69 lat negatywne zdanie wyraziło 58 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, pod względem zarobków najniższe poparcie prezes PiS uzyskał u osób zarabiających poniżej 1000 zł miesięcznie. Bardzo duży odsetek niezadowolonych badanych pojawił się również w przypadku deklarujących umiarkowane, centrowe poglądy (98 proc.), a także radykalnie lewicowe (90 proc.).

Tylko w przypadku jednego elektoratu wyborcy nie chcą odejścia Jarosława Kaczyńskiego - jest nim Zjednoczona Prawica. Dziwić może jednak mała różnica - 40 proc. osób było przeciwnych odejściu wicepremiera, zaś poparcie wyraziło 38 proc. osób.

Sondaż. Inni politycy również słabo oceniani

W sondażu ankietowani zostali również zapytani o to, jak oceniają działania Jarosława Kaczyńskiego z ostatnich dni. Zaledwie 14,3 proc. badanych wyraziło pozytywne zdanie (opcje "zdecydowanie" lub "raczej"), natomiast aż 67,4 proc. - źle. 6,4 proc. ankietowanych nie zabrało w tej kwestii zdania.

Jak się jednak okazuje, mało który z polityków może się cieszyć z pozytywnej oceny wystawionej przez respondentów. Słabsze wyniki odnotowano w przypadku działań premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy czy też Zbigniewa Ziobry.

Z drugiej strony, lider KO Borys Budka cieszy się poparciem na poziomie zaledwie 11,7 proc. (31,6 proc. badanych wyraziło negatywne zdanie), zaś neutralność wobec jego osoby wyraziło 18 proc. respondentów. Wobec Szymona Hołowni liczba pozytywnych opinii wyniosła ponad 30 proc., natomiast negatywnych - ponad 15 proc.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki komentuje inicjatywę ustawodawczą Andrzeja Dudy. Padają słowa o nieporozumieniu, wandalizmie protestujących i gniewie "naszych kobiet"
Więcej o: