Liderzy KORWiN wypłacili sobie po 100 tys. zł z subwencji. "Bylibyśmy idiotami, gdybyśmy tego nie zrobili"

Z ustaleń "Wprost" wynika, że należący do partii KORWiN liderzy Konfederacji mogli "bezpodstawnie" wzbogacić się dzięki subwencji partii. Janusz Korwin-Mikke, Konrad Berkowicz i Sławomir Mentzen mieli wypłacać sobie po ponad 100 tys. zł. Prezes partii KORWiN przekonuje, że wypłacanie pieniędzy było zgodne z prawem. "Bylibyśmy idiotami, gdybyśmy tego nie zrobili" - komentuje.

W 2019 roku partia KORWiN uzyskała w wyborach parlamentarnych 4,76 proc. poparcia, co przełożyło się na przyznanie jej 4,2 mln zł rocznej subwencji. Z tych pieniędzy, jak wylicza dziennikarz "Wprost" po 108 300 zł brutto trafiło na konta obecnych liderów Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego, Konrada Berkowicza i Sławomira Mentzena, który nie dostał się do Sejmu. Ponadto 49 260 zł wypłacono skarbnikowi partii KORWiN Marcinowi Sypniewskiemu.

"Wprost" o możliwych nieprawidłowościach finansowych Konfederatów

"Wprost" podaje, że były to pensje dla niektórych członków prezydium partii, ale problem polega na tym, że - jak czytamy -  "gdy pieniądze były wypłacane, to ciało statutowe miało zarejestrowany w sądzie inny skład od tego, którego członkom zapłacono pieniądze". 

Zobacz wideo Posłowie Konfederacji bez maseczek. Czarzasty: To sygnał od idiotów

Ponadto - pisze "Wprost" - istniało ryzyko, że nowe prezydium nie zostanie zarejestrowane i partia zostanie zlikwidowana, a jej pieniądze przejmie Skarb Państwa. 

Jak dowiadujemy się z artykułu, poseł Konrad Berkowicz uzyskał 126 tys. zł od partii za usługi informatyczne, ale nie jest jasne, czy je wykonał. Dziennikarz pytał o sprawę polityków Konfederacji, ale nie odpowiedzieli.

Do sprawy odniósł się Janusz Korwin-Mikke. "Ależ oczywiście! Natychmiast porobiliśmy z góry wszelkie możliwe zakupy i wypłaciliśmy pensje na tyle, na ile pozwalało prawo - do końca roku. Bylibyśmy idiotami, gdybyśmy tego nie zrobili. Uwaga: to dotyczy tylko partii KORWiN, KONFEDERACJA nie ma z tym nic wspólnego!!" - napisał.

Więcej o: