Sondaż CBOS: duży spadek poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Traci 9 punktów procentowych

"Wydarzenia z trzeciej dekady października wpłynęły na wyraźne osłabienie społecznego poparcia dla rządzącej formacji" - podał CBOS w piątkowym komunikacie. Według najnowszego sondażu na Zjednoczoną Prawicę chciałoby zagłosować 31,3 proc. respondentów - to spadek o ponad 9 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się 1 listopada, na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) zagłosowałoby 31,3 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS. To o 9,1 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu, które było przeprowadzone na przełomie września i października.

Sąd, zdj. ilustracyjneKE o kolejnym etapie procedury ws. tzw. ustawy kagańcowej

Sondaż CBOS: spada poparcie dla Zjednoczonej Prawicy

18,1 proc. respondentów zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska), co oznacza wzrost o 2,4 pkt. proc. Swoich parlamentarzystów do Sejmu wprowadziłoby również ugrupowanie Polska 2050 założone przez Szymona Hołownię -  9,7 proc. poparcia (7,7 proc. w poprzednim sondażu CBOS).

W Sejmie znalazłyby się też Konfederacja - 8,1 proc. (poparcie bez zmian) i Lewica - 6,9 proc. (wzrost o 1,6 pkt. proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłby komitet PSL-Koalicja Polska (3,7 proc., wzrost o 0,6 pkt. proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-29 października na reprezentatywnej próbie 1040 dorosłych mieszkańców Polski. Każdy z respondentów mógł wybrać jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera, wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej.

Zgodnie z nowym sondażem Kantara dla 'GW' PiS traci poparcie wyborcówSondaż Kantara dla "Wyborczej". PiS bardzo mocno traci poparcie wyborców

Wybory parlamentarne 2019

Prawo i Sprawiedliwość w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 27,40 proc., Lewica 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

W klubie parlamentarnym PiS zasiada obecnie 235 posłów, w klubie KO - 134, w klubie Lewicy - 48, w klubie Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 - 30, w kole Konfederacji 11. Dwoje posłów jest niezrzeszonych (Ryszard Galla i Hanna Gill-Piątek).

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki komentuje inicjatywę ustawodawczą Andrzeja Dudy. Padają słowa o nieporozumieniu, wandalizmie protestujących i gniewie "naszych kobiet"
Więcej o: