Minister zdrowia tłumaczy, dlaczego nie ma większych obostrzeń. Będą też zmiany w kwarantannie i testowaniu

Minister zdrowia Adam Niedzielski uzasadnił, dlaczego rząd nie wprowadził surowszych restrykcji w związku z epidemią koronawirusa. Polityk wyjaśnił też, na jakiej zasadzie określane są strategie ich wprowadzenia. Dodatkowo poinformował o zmianach dotyczących kwarantanny i testowania.

- Idziemy drogą środka, czyli staramy się odrzucać pewne ekstrema, taki jak całkowity lockdown czy pasywne przechodzenie pandemii. To, co staramy się zrobić, to podejmować te decyzje na bieżąco. Mamy sytuację przekroczenia 20 tys. zakażeń. Chcę podkreślić, że to zjawisko ma miejsce przy zwiększonej liczbie wykonywanych testów. Na początku września robiliśmy ich 20 tysięcy, a dziś wykonanych zostało aż 78 tys. badań - zaczął swoje wystąpienie na konferencji prasowej Adam Niedzielski

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”

Adam Niedzielski o braku dużych obostrzeń: Nie zepsujmy tego, zabezpieczmy się przed rozwojem pandemii

- To oznacza, że mamy coraz lepsze rozeznanie na temat liczby chorych. Liczba zakażonych się zwiększa, ale staramy się to analizować - mówił minister. Szef resortu zdrowia powiedział, że modele tworzone są na podstawie wykładniczego przyrostu pandemii (podwojenia liczby zakażeń) oraz wzrostu liniowego. Rzeczywista liczba zakażeń na ten moment mieści się między jedną, a drugą prognozą. 

- To pokazuje, że jesteśmy w pewnym momencie, że w perspektywie tygodnia lub dwóch scenariusz stabilizacji, czyli wariant optymistyczny, może się pojawić. Ważne jest, by zachowywać się odpowiedzialnie - powiedział Adam Niedzielski. - Nie zepsujmy tego. Dbajmy o to, by zabezpieczyć się przed rozwojem pandemii. Dlatego też nie wprowadzamy dodatkowych obostrzeń, bo chcemy w przyszłym tygodniu sprawdzić, jak będzie rozwijała się epidemią. To są działania analityczne, ale też rozbudowa systemu opieki zdrowotnej w walce z COVID-19 - wyjaśnił minister. 

Prof. Marian Zembala Prof. Zembala o walce z pandemią. "Kościół katolicki musi wspomagać"

Adam Niedzielski dodał, że w najbliższych dniach i tygodniach najważniejsze będą trzy aspekty: szpitale, izolatoria i podstawowa opieka medyczna. 

Szpitale: Rząd podał już lokalizację szpitali tymczasowych

 • woj. pomorskie: Sopot, Sanatorium MSWiA;
 • woj. kujawsko-pomorskie: Ciechocinek, 22. Wojskowy szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SPZOZ;
 • woj. wielkopolskie: Poznań - Międzynarodowe Targi Poznańskie;
 • woj. lubuskie: Zielona Góra - Centrum Zdrowia Matki i Dziecka;
 • woj. dolnośląskie: Wrocław - Terminal Hotel, Centrum Konferencyjne;
 • woj. opolskie: Opole - Centrum Wystawienniczo-Kongresowe;
 • woj. śląskie: Katowice - MCK;
 • woj. małopolskie: Kraków - Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, Expo Kraków;
 • woj. podkarpackie: Rzeszów - nowy budynek szpitala MSWiA;
 • woj. świętokrzyskie: Kielce - Targi Kielce;
 • woj. łódzkie: Łódź - Hala Expo;
 • woj. mazowieckie: Warszawa - Stadion PGE Narodowy, EXPO;
 • woj. lubelskie: Lublin - Targi Lublin S.A.;
 • woj. podlaskie: Białystok - Hala Sportowa UM, Budynek E1 Oddziałów Zakaźny USK;
 • woj. warmińsko-mazurskie: Szczytno - szpital, Nidzica - szpital;
 • woj. zachodniopomorskie: Szczecin - Netto Arena, Szpital Kliniczny.

Izolatoria: Obecnie znajduje się 4 tys. miejsc w izolatoriach. Będą one rozbudowane do 10 tys. To będą hotele, sanatoria, ośrodki, gdzie jest możliwa opieka nad zakażonymi, którzy nie wymagają większej hospitalizacji. 

Opieka na poziomie podstawowym: Ma dotyczyć pacjentów skąpo-objawowych lub tych, którzy nie mają żadnych objawów. Pacjenci z pozytywnym wynikiem, ale brakiem większych objawów otrzymają pulsoksymetr. Urządzenie to informuje o natlenieniu krwi - w zależności od parametrów będą podejmowane decyzje dotyczące dalszego leczenia lub hospitalizacji. Każda osoba wskazana przez POZ ma otrzymywać pulsoksymetr, który będzie monitorował stan zdrowia przez całą dobę.

Adam Niedzielski poinformował też o dwóch zmianach:

 • Zmiany w kwarantannie - kwarantanna ma charakter automatyczny. - Jeśli macie współdomownika, który ma pozytywny wynik testu, to zostańcie w domach. Zostaniecie automatycznie wpisani na listę kwarantanny. Nie będzie decyzji sanepidu, tylko automatycznie rozpocznie się kwarantanna - wyjaśnił minister. 
 • Testy antygenowe - od dziś testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR (dotyczy to pacjentów objawowych). Od teraz nie będzie trzeba wykonywać testu PCR, jeśli objawy i test antygenowy będą dowodziły, że dana osoba jest zakażona.

29 października. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada uruchomienie na Stadionie Narodowym szpitala tymczasowego dla chorych na koronawirusa i powierza kierowanie placówką doktorowi Arturowi Zaczyńskiemu. Koronawirus. Kolejne obostrzenia. Praca zdalna w administracji publicznej

Więcej o: