Andrzej Duda przygotował ustawę w sprawie aborcji. Przesłanka dotycząca wad, "które prowadzą do śmierci dziecka"

Prezydent Andrzej Duda przygotował ustawowe rozwiązanie w sprawie aborcji. Projekt ma dotyczyć zawężenia interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Oświadczenie w tej sprawie pojawiło się już na stronie prezydenta. Andrzej Duda przypomina w nim, że osobiście podziela pogląd, że prawo do życia jest wartością, którą trzeba bezwzględnie chronić i nie można różnicować dzieci na pełno- i niepełnosprawne.

Zobacz wideo „To, co się dzieje na ulicach, nie jest tylko wynikiem postanowienia wydanego przez TK”

Andrzej Duda przygotował ustawę ws. aborcji. Przesłanka dotycząca wad, "które prowadzą do śmierci dziecka"

Prezydent zauważa jednak, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji doprowadził do sytuacji, kiedy niemożliwe jest przerwanie ciąży ze względu na tzw. wady letalne płodu, kiedy wiadomo, że dziecko nie będzie w stanie przeżyć po porodzie. Andrzej Duda dodaje, że w takich sytuacjach ochrona jego życia "pozostaje poza mocą ludzką".

W ostatnich dniach rozmawiałem z wieloma kobietami, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne

- napisał w oświadczeniu Andrzej Duda. Prezydent dodaje, że po uchwaleniu jego ustawy w polskim prawie nadal będą obowiązywać trzy przesłanki do legalnego usunięcia ciąży:

  • z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki,
  • z powodu gwałtu lub kazirodztwa,
  • z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka

Według polityka takie rozwiązanie oddaje istotę ustawy uchwalonej w 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. "Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych - zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków" - uważa Andrzej Duda.

Na koniec prezydent dodaje, że konieczne jest wprowadzenie szczególnej opieki dla rodziny oraz matek, które samotnie wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. "Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym" - dodał.

Więcej o: