Oświadczenie w tej sprawie pojawiło się już na stronie prezydenta. Andrzej Duda przypomina w nim, że osobiście podziela pogląd, że prawo do życia jest wartością, którą trzeba bezwzględnie chronić i nie można różnicować dzieci na pełno- i niepełnosprawne.
Prezydent zauważa jednak, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji doprowadził do sytuacji, kiedy niemożliwe jest przerwanie ciąży ze względu na tzw. wady letalne płodu, kiedy wiadomo, że dziecko nie będzie w stanie przeżyć po porodzie. Andrzej Duda dodaje, że w takich sytuacjach ochrona jego życia "pozostaje poza mocą ludzką".
W ostatnich dniach rozmawiałem z wieloma kobietami, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne
- napisał w oświadczeniu Andrzej Duda. Prezydent dodaje, że po uchwaleniu jego ustawy w polskim prawie nadal będą obowiązywać trzy przesłanki do legalnego usunięcia ciąży:
Według polityka takie rozwiązanie oddaje istotę ustawy uchwalonej w 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. "Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych - zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków" - uważa Andrzej Duda.
Na koniec prezydent dodaje, że konieczne jest wprowadzenie szczególnej opieki dla rodziny oraz matek, które samotnie wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. "Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym" - dodał.