RMF FM: PiS chce, aby to Andrzej Duda przygotował projekt ustawy o aborcji

Prawo i Sprawiedliwość wywiera coraz większą presję na Andrzeja Dudę, aby to on przedstawił projekt nowelizacji ustawy o prawie aborcyjnym - informuje RMF FM. Prezydent ma nie wykluczać takiej możliwości.
Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Zadaniem organów państwa powinno być tonowanie nastrojów społecznych

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji w wywiadzie dla radia RMF FM. Prezydent powiedział m.in. że "prawo nie może nakazywać kobiecie heroizmu".

- Wiem, że bardzo wiele uczciwych kobiet, matek [...] jest bardzo zaniepokojonych tą sytuacją i tym orzeczeniem [Trybunału Konstytucyjnego - red.] i tym, jakie będą jego efekty. I uważam, że powinno zostać jak najszybciej przygotowane rozwiązanie ustawowe, które nastroje tych osób - uczciwie podchodzących do sprawy - uspokoi. To jest dziś w moim przekonaniu obowiązek władz - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyjaśnił, że "chodzi o to, żeby to doprecyzować, żeby jako przesłanki legalnej aborcji pozostały wyłącznie wady o charakterze letalnym", czyli takie, które powodują śmierć we wczesnych stadiach rozwojowych płodu lub zaraz po porodzie.

Klementyna Suchanow i Marta LempartLiderki protestów: Staniemy solidarnie za każdą represjonowaną kobietą

RMF FM: Prezydencki projekt ustawy o aborcji może trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu

Z ustaleń dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego wynika, że w Prawie i Sprawiedliwości rośnie presja na prezydenta Andrzeja Dudę, żeby to on przygotował projekt nowelizacji ustawy dotyczącej prawa aborcyjnego. Stacja informuje także, że prezydent wolał, aby to posłowie poradzili sobie z trwającym kryzysem i zaproponowali nowe przepisy, ale nie wyklucza, że skorzysta z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej. Możliwe, że projekt noweli trafi pod obrady Sejmu w połowie przyszłego tygodnia.

Jarosław GowinNieoficjalnie: Duda ma rozmawiać z Gowinem ws. prawa aborcyjnego

Więcej o: