Będą kary za strajk kobiet? Jest oświadczenie Prokuratury Krajowej

Prokuratura Krajowa opublikowała oświadczenie dotyczące strajków kobiet. Podnosi w nim, że organizatorzy manifestacji stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, a demonstracje są nielegalne.

Protesty kobiet i ich sojuszników przetaczają się przez ulice miast, miasteczek i wsi od 22 października. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie aborcji. Stwierdził on, że terminacja ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Strajki kobiet zbiegły się w czasie z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. 29 października media obiegła informacja, że Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski chce stawiać zarzuty organizatorom protestów.

Prokurator Krajowy chce stawiać zarzuty organizatorom protestów. Są instrukcje Prokurator Krajowy chce stawiać zarzuty organizatorom protestów. Są instrukcje

Protesty kobiet. Prokuratura Krajowa: Organizatorzy protestów stwarzają bezpośrednie zagrożenie

Prokuratura Krajowa zajęła głos w tej sprawie. Na jej stronie internetowej opublikowano oświadczenie, w którym czytamy:

Każdy ma prawo do publicznego wyrażania swoich poglądów, w tym sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nie może się to jednak odbywać kosztem utraty zdrowia i życia innych osób i wbrew obowiązującemu prawu, wprowadzonemu właśnie po to, by te wartości chronić.

Prokuratura Krajowa napisała w oświadczeniu, że pandemia koronawirusa w Polsce dotyka coraz więcej ludzi, a liczba nowych przypadków zakażenia rejestrowanych dziennie przekroczyła już 20 tysięcy. Stwierdziła także, że organizacja manifestacji "w tych dramatycznych realiach" jest "skrajnie nieodpowiedzialna" i doprowadzi do jeszcze większego wzrostu zakażeń i licznych przypadków śmierci. PK podnosi także, że jest to "jaskrawe łamanie przepisów" rozporządzenia Rady Ministrów z 23 października 2020 r.

Osoby, które organizują nielegalne zgromadzenia, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób, z czego doskonale zdają sobie sprawę. Na związane z tym niebezpieczeństwo znacznego zwiększenia rozmiaru epidemii z jej wszystkimi negatywnymi skutkami zwrócił uwagę Prokurator Krajowy. W specjalnym piśmie do prokuratorów polecił, aby prokuratorzy prowadzący lub nadzorujący postępowania przygotowawcze dotyczące nielegalnych zgromadzeń w czasie pandemii oceniali je w kontekście niebezpieczeństwa sprowadzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób

- czytamy w oświadczeniu. 

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Zadaniem organów państwa powinno być tonowanie nastrojów społecznych
Więcej o: