"Piątka dla zwierząt". Rzecznik rządu: Rozważamy złożenie nowego projektu noweli

Rząd bierze pod uwagę złożenie nowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt. Ze słów rzecznika rządu Piotra Müllera wynika, że jest to sposób na "uporządkowanie" tzw. piątki dla zwierząt.

O tym, że obóz rządzący rozważa zmianę noweli ustawy o ochronie praw zwierząt, mówił po raz pierwszy wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. W rozmowie z Interią stwierdził on, że "mamy legislacyjny węzeł gordyjski", dlatego konieczne jest napisanie nowego projektu.

- Naszym głównym założeniem jest osiągnięcie celów, które są zapisane w ustawie. Po procedowaniu w Sejmie i Senacie mamy poprawki, poprawki do poprawek czy poprawki, które wzajemnie się wykluczają - mówił Fogiel.

$Senator Jan Maria Jackowski w SejmieSenator Jackowski o zastraszaniu ws. ustawy PiS. Grozi mu wyrzucenie z klubu

Piotr Müller: Jest koncepcja, by uporządkować projekt od A do Z

Doniesienia te potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. W rozmowie z telewizją Polsat News powiedział, że rozważana jest sytuacja, w której złożony zostanie projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt, ale z poprawkami, które zostały uwzględnione. Z jego słów wynika, że chodzi o odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu.

- Jest taka koncepcja, by uporządkować ten projekt od A do Z - zaznaczył Piotr Müller. Dodał, że ewentualne nowe propozycje ogłaszał będzie minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Zobacz wideo Rolnicy w Warszawie protestują przeciwko tzw. piątce dla zwierząt Kaczyńskiego

Spór o nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt

Tzw. piątka dla zwierząt to projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Została przyjęta przez Sejm 18 września 2020 roku, a następnie skierowana do Senatu. Wyższa izba parlamentu wprowadziła do niej kilkadziesiąt poprawek i zwróciła do Sejmu. We wtorek 27 października miało się odbyć posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji, ale zostało ono odwołane. Według szefa komisji posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli.

Piątka dla zwierząt jest krytykowana przez rolników, którzy wielokrotnie protestowali przeciwko jej przyjęciu. Są oni przeciwni przede wszystkim zapisom o zakazie zwierząt futerkowych i ograniczeniu uboju rytualnego. 

26.09.2020 r., Warszawa, ul. Nowogrodzka 84/86 . Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (L) i premier Mateusz Morawiecki (P) podczas podpisania umowy koalicyjnej liderów Zjednoczonej Prawicy.PiS kontra rolnicy. Cena za "Piątkę dla zwierząt" może być wysoka

Więcej o: