Rafał Trzaskowski o Kaczyńskim: Mam nadzieję, że premier przywoła swojego zastępcę do porządku

Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej w czwartek odniósł się do informacji przedstawionych przez premiera w sprawie stadionu tymczasowego na Stadionie Narodowym. Prezydent Warszawy powiedział, że "to nie jest normalne, by o decyzjach rządu dowiadywać się z konferencji prasowych".

Na początku Rafał Trzaskowski mówił o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Prezydent Warszawy krytykował polityków partii rządzącej za to, że swoimi wypowiedziami prowadzą do zaostrzenia sytuacji w kraju. - Słyszeliśmy wczoraj pana prezydenta, pana premiera i niestety też słyszeliśmy Jarosława Kaczyńskiego, który podejmuje wszystkie decyzje po stronie rządzących w tym kraju, który dolewa oliwy do ognia, eskaluje napięcie. Apeluję do rządzących, by się powstrzymali od takich wypowiedzi - powiedział Trzaskowski.

Jarosław KaczyńskiKaczyński do opozycji. "Rozwalacie Polskę, jesteście przestępcami!"

Rafał Trzaskowski: O liczbie łóżek na Narodowym dowiaduję się z konferencji. To nie jest normalne

Prezydent Warszawy dalej mówił o tym, że pełna odpowiedzialność za to, co się dzieje, spoczywa na rządzie. - Widzimy cyniczne zagrywki rządzących, którzy próbują zepchnąć odpowiedzialność na demonstrujących, opozycję czy samorządy. Na to nie ma zgody. Solidaryzujemy się z demonstrującymi, będziemy robili wszystko, by zapewnić im bezpieczeństwo. Wysyłamy obserwatorów na wszystkie protesty - podkreślał polityk. 

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski: Rząd zaskakuje nas swoimi decyzjami godzinę przed ogłoszeniem

Rafał Trzaskowski przyznał też, że z niedowierzaniem przyjął słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który mówił dziś o tym, że rząd przygotowywał się do budowy szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym od miesiąca:

Nikt z nami nie rozmawiał na ten temat. Zostaliśmy zaskoczeni tą decyzją na godzinę przed jej ogłoszeniem. Tak ma wyglądać współpraca z samorządami? Dziś dostaliśmy kolejne decyzje, że w szpitalach, które podlegają miastu, mamy przeznaczyć 35 proc. łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Jakie oddziały mamy zamknąć, by wygospodarować te łóżka? Czy mamy zamknąć kardiologię i nie leczyć zawałów? Zamknąć psychiatrię, gdzie 40 osób w ciężkim stanie pozostanie bez pomocy? (...) O liczbie łóżek na Narodowym dowiaduję się z konferencji prasowych. To nie jest normalne, żebym ja musiał oglądać konferencję premiera, by dowiedzieć się jak w naszym mieście będzie wyglądała kwestia szpitala polowego

- kontynuował prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski o Jarosławie Kaczyńskim: Podgrzewa atmosferę, chociaż odpowiada za bezpieczeństwo

- Rząd przespał pięć miesięcy i teraz podejmuje decyzje w sposób chaotyczny - stwierdził dalej. Według Rafała Trzaskowskiego brak strategii rządu i przedstawianie decyzji z dnia na dzień stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjentów, którzy jeszcze nie zostali zakażeni koronawirusem. Prezydent stolicy apelował do premiera o to, by przedstawił strategię walki z epidemią na najbliższe dni i tygodnie. 

- Podgrzewają atmosferę, zamiast skupić się na walce z epidemią i robi to wicepremier odpowiedzialny za bezpieczeństwo (red. Jarosław Kaczyński). Mam nadzieję, że Mateusz Morawiecki przywoła swojego zastępcę do porządku, skoro chce rozmawiać. Mam nadzieję, że nie będzie straszenia demonstrantów i samorządowców. Jesteśmy gotowi na współpracę. Oczekujemy partnerskiego i poważnego traktowania, a nie zaskakiwania nas decyzjami - dodał na koniec polityk. 

Premier Morawiecki na konferencji 29.10Mateusz Morawiecki do protestujących. "Niech gniew i niechęć skupia się na mnie"