Mateusz Morawiecki skomentował słowa Andrzeja Dudy o aborcji. "Pytanie, o co toczy się spór"

Mateusz Morawiecki odniósł się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, który chce, aby kwestię aborcji uregulować ustawowo. Stwierdził także, że w jego ocenie toczący się spór dotyczy tego, czy dzieci z zespołem Downa mogą się urodzić.

Podczas konferencji prasowej 29 października premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, jak ocenia propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że spór wokół aborcji można rozwiązać ustawowo. 

Zobacz wideo Morawiecki komentuje wypowiedź Dudy o aborcji: Pan prezydent wyraził swoją opinię dobitnie, jednoznacznie. Ja patrzę na wzrost liczby zakażeń

- Chodzi o to, żeby to doprecyzować, żeby jako przesłanki legalnej aborcji pozostały wyłącznie wady o charakterze letalnym, tzn. takie, które rzeczywiście uniemożliwiają życie dziecka i w ten sposób kobieta jest narażona na wielkie cierpienie - i tak nie może być. [...] Wiem, że bardzo wiele uczciwych kobiet, matek [...] jest bardzo zaniepokojonych tą sytuacją i tym orzeczeniem i tym, jakie będą jego efekty. I uważam, że powinno zostać jak najszybciej przygotowane rozwiązanie ustawowe, które nastroje tych osób - uczciwie podchodzących do sprawy - uspokoi. To jest dziś w moim przekonaniu obowiązek władz - mówił w RMF FM prezydent Andrzej Duda. 

Robert Biedroń Robert Biedroń: PiS przekroczyło czerwoną linię, za którą jest zniewolenie

Mateusz Morawiecki: Spór toczy się o to, czy dzieci z zespołem Downa mogą się urodzić

Odnosząc się do pytania o propozycję Andrzeja Dudy, Mateusz Morawiecki powiedział, że "warto zadać sobie pytanie, o co toczy się spór".

- W pewnym przybliżeniu można powiedzieć, że jest to spór o to, żeby dzieci, które mają zespół Downa, żeby mogły się urodzić i to jest jedna część tego sporu. Druga być może dotyczy tego, że są oczywiście osoby, które chcą, żeby było prawo do nieskrępowanej aborcji - mówił Morawiecki.

Premier stwierdził, że patrzy na protesty przez pryzmat tego, jak wpływają one na epidemię. Podkreślił, że jego apel do odpowiedzialne podejście do manifestacji ma związek z tym, co może się stać z polskim systemem opieki zdrowotnej za dwa lub trzy tygodnie. Odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, stwierdził, że prezydent "wyraził swoje zdanie bardzo dobitnie".

- Jeżeli chodzi o wszelkie wady płodu, które zagrażają życiu lub zdrowiu kobiety, to ten wyrok [Trybunału Konstytucyjnego - red.] zupełnie tego nie dotyczył. Ta przesłanka dotycząca ewentualnej terminacji [ciąży - red.] jest cały czas w rękach kobiet, ta przesłanka, którą należy - zgodnie z apelem pana prezydenta - doprecyzować, nie jest częścią tego wyroku - powiedział Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki na konferencji 29.10 Mateusz Morawiecki do protestujących. "Niech gniew i niechęć skupia się na mnie"

Aborcja w Polsce. Tylko część z zabiegów terminacji ciąży związanych jest z zespołem Downa

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października mówi, że aborcja przeprowadzona w sytuacji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z polską konstytucją. Dotyczy on więc tego, o czym mówił prezydent Andrzej Duda.

Ze statystyk Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2019 roku przeprowadzono 1 074 aborcji z powodu choroby lub uszkodzenia płodu. Zabieg terminacji ciąży przeprowadzono: 

  • 271 razy z powodu trisomii 21, czyli zespołu Downa (25 proc.);
  • 164 razy z powodu zespołu Downa ze współistniejącymi wadami somatycznymi (16 proc.);
  • 156 razy z powodu wady dotyczącej jednego układu lub organu w badaniu obrazowym;
  • 200 razy z powodu wady dwóch i więcej układów lub organów;
  • 60 razy z powodu trisomii 13 (zespół Pataua) lub trisomii 18 (zespół Edwardsa) bez współistniejących wad (6 proc.);
  • 88 razy z powodu trisomii 13 lub trisomii 18 ze współistniejącymi wadami somatycznymi (8 proc.);
  • 135 razy z powodu innych wad i chorób, m.in. zespołów genetycznych z obrzękiem płodu i zespołu Turnera ze współistniejącymi wadami somatycznymi.
Więcej o: