Władysław Kosiniak-Kamysz: Najprostsza droga do dechrystianizacji Polski wiedzie przez PiS

Komentując protesty kobiet, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że przez 200 lat Kościół był sojusznikiem narodu, a dziś jest sojusznikiem władzy, co prowadzi do dechrystianizacji Polski. Polityk powiedział także, że Jarosław Kaczyński podpalił Polskę.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o protestach kobiet podczas rozmowy z telewizją TVN24. Polityk odniósł się m.in. do medialnych doniesień o ataku grupy kilkudziesięciu zamaskowanych mężczyzn na manifestujących we Wrocławiu, stwierdzając, że to, co dzieje się na ulicach, to konsekwencja oświadczenia wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Podpalił Polskę, podpalił tłum i do tego dochodzi. Do eskalacji konfliktu. Ta eskalacja jest w Sejmie, ta eskalacja jest na ulicach. Roztropna władza wylewa oliwę na wzburzone fale, a nie dolewa oliwy do ognia - mówił o Kaczyńskim Władysław Kosiniak-Kamysz.

Manifestacje przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Politolożka o protestach kobiet: Władza wiedziała, jak to będzie wyglądało

Kosiniak-Kamysz: Mieliśmy sojusz Kościoła z narodem, mamy sojusz Kościoła z rządzącymi

Lider PSL podkreślił, że "to "niedopuszczalne, żeby atakować kobiety". Jednocześnie stwierdził, że nie zgadza się na "profanowanie kościołów, zakłócanie możliwości modlitwy, kultu religijnego, uczestnictwa we mszy świętej". Mówił także o możliwej dechrystianizacji Polski.

- Przez dwa stulecia mieliśmy sojusz Kościoła z narodem. W czasie zaborów, w okupacji, w czasach PRL. To był Kościół walczący o naród, o wolność, o suwerenność. W ostatnich latach niestety mamy sojusz Kościoła z rządzącymi i ten sojusz Kościoła z rządzącymi prowadzi do dechrystianizacji Polski. Niestety najprostsza droga do dechrystianizacji Polski wiedzie przez PiS - skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Krzysztof SobolewskiSobolewski o publikacji wyroku TK: Nastąpi jeszcze w tym tygodniu

Politycy PSL: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego można podważyć

W środę 28 października posłanka PSL Urszula Pasławska stwierdziła, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie może zostać podważony, ponieważ w składzie orzekającym zasiadała Krystyna Pawłowicz, która będąc posłanką, podpisała się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności prawa do aborcji z konstytucją. Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest tego samego zdania. Pytany o to, kto w Polsce miałby o tym rozstrzygnąć, szef PSL odpowiedział, że premier mógłby się wstrzymać z publikacją wyroku TK, a Rządowe Centrum Legislacji mogłoby nie ogłaszać daty publikacji do 2 listopada, do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Więcej o: