Krzysztof Sobolewski o publikacji wyroku TK: Nastąpi jeszcze w tym tygodniu

- Z moich informacji wynika, że orzeczenie ws. aborcji będzie opublikowane w tym tygodniu - powiedział Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Według posła wzywanie premiera przez część protestujących do niepublikowania wyroku TK jest "hipokryzją".

Krzysztof Sobolewski, poseł oraz przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS-u, był gościem Polskiego Radia 24, w którym zapowiedział, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zostanie opublikowany jeszcze w tym tygodniu. Oficjalna publikacja orzeczenia w Dzienniku Ustaw jest równoznaczna z jego wejściem w życie.

Krzysztof Sobolewski: Publikacja orzeczenia TK nastąpi w tym tygodniu

- Z moich informacji wynika i wynikało, że publikacja orzeczenia TK nastąpi w tym tygodniu. Pamiętamy, sprzed kilku lat, głośne hasła, żeby publikować [wyrok TK – red.], a teraz ci sami ludzie krzyczą, by nie publikować – zaznaczył Sobolewski. Poseł PiS-u dodał, że nawoływanie części protestujących do niepublikowania wyroku należy określić mianem "hipokryzji".

Andrzej Duda odniósł się do aborcji i protestów w PolsceDuda zabrał głos ws. wyroku TK. Nagle do rozmowy włączyła się jego żona

- Ja im mogę odpowiedzieć tym samym hasłem, które było cztery, czy pięć temu: konstytucja, konstytucja. Jeśli tak się powoływali na konstytucję kilka lat temu, nosili znaczki, mieli to na sztandarach, to widać, że dzisiaj sztandary i znaczki są głęboko pochowane w piwnicy. Zapomnieli o tym i konstytucja nie jest już dla nich najważniejsza, jak było do niedawna – dodał.

"Jako ZP jesteśmy gotowi do włączenia się w każdą inicjatywę pana prezydenta"

Krzysztof Sobolewski został również zapytany o ewentualną inicjatywę ustawodawczą prezydenta, wprowadzającą nowelizację przepisów aborcyjnych.

Marta Lempart podczas protestu 'Idziemy na Sejm'Strajk Kobiet zapowiada blokadę Telewizji Polskiej. TVP: "marsz hańby" był żartem

- Pan prezydent jako pierwsza osoba w państwie ma prawo do swojej oceny tego, co się dzieje i podjęcia ewentualnych działań. Jeśli będzie taka inicjatywa, gdyby był jego projekt, bądź w pierwszej kolejności konsultacje z klubami parlamentarnymi i potem inicjatywa, to jako Zjednoczona Prawica jesteśmy gotowi do włączenia się w każdą inicjatywę pana prezydenta, do rozmów – powiedział.

W środę (28 października) prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego przesłankę embriopatologiczną dokonania aborcji za niekonstytucyjną.

- Uważam, że powinno zostać jak najszybciej przygotowane rozwiązanie ustawowe, które nastroje tych osób uczciwie podchodzących do sprawy uspokoi. To jest dziś w moim przekonaniu obowiązek władz - powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał, że prawo nie może nakazywać kobietom heroizmu. - Uważam, że powinien być przepis, który w przypadku wad letalnych będzie w sposób jednoznaczny dawał prawa po stronie kobiety - stwierdził.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński w Sejmie: Rozwalacie Polskę! Jesteście przestępcami!
Więcej o: