PiS w symbolu błyskawicy widzi nawiązanie do SS. Związek Powstańców Warszawskich przypomina

Politycy Prawa i Sprawiedliwości widzą bezpośrednie nawiązanie do nazizmu w symbolu błyskawicy, który używany jest na protestach przeciwko wyrokowi TK dot. aborcji. Podobny znak znajdował się m.in. polskich Grup Szturmowych, walczących z okupantem. Błyskawica jest również obecna w odznace jednostki wojskowej GROM.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas wtorkowych burzliwych obrad zwrócił uwagę, że część posłów i posłanek opozycji nosi maski z czerwoną błyskawicą. - Ja z pewną przykrością stwierdzam, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS. Ale rozumiem, że opozycja totalna nawiązuje do totalitarnych wzorów i z przykrością to przyjmujemy - powiedział Terlecki. 

Zobacz wideo Terlecki w Sejmie o symbolach protestu kobiet: Do złudzenia przypominają symbole Hitlerjugend i SS

Posłanka PiS Anna Paluch na sejmowym korytarzu o błyskawicy mówiła z kolei, że "znak, którzy noszą posłowie na maseczkach, to jest runiczny znak jakiś starogermański, staronordycki". Gdy dziennikarze zwrócili jej uwagę, że symbol jest wykorzystywany na protestach, Paluch odpowiedziała, że "młode pokolenie, a może starsze jest po prostu niedouczone, jeśli tego nie kojarzy ze znakiem SS". 

Symbol błyskawicy na protestach ws. aborcji. Terlecki o SS i Hitlerjugend

Błyskawica stała się symbolem oporu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. prawa aborcyjnego, od kilku dni widzimy ją na ulicach polskich miast podczas licznych protestów. W poniedziałek na antenie TVP Info w rozmowie z Adamem Andruszkiewiczem o błyskawicy mówił Michał Rachoń. - Te profanacje odbywają się pod symboliką, która wykorzystywana była przez Niemców w czasach nazizmu. Runa sig, symbole SS i Hitlerjugend dziś są zaadaptowane do symboliki, którą obserwujemy. I ci ludzie, którzy występują w obronie kościołów nazywani są przez dziennikarzy o lewicowych poglądach faszystami - powiedział dziennikarz publicznej stacji.

Związek Powstańców Warszawskich jednak przypomniał we na Facebooku, że błyskawica znajduje się w odznace Grup Szturmowych Szarych Szeregów, które odpowiedzialne choćby za akcję pod Arsenałem czy zamach na nazistowskiego zbrodniarza Franza Kutscherę. 

Dzisiaj trzymana w szponach orła błyskawica znajduje się w odznace jednostki wojskowej GROM. Dziennikarze i politycy opozycji przypominają w mediach społecznościowych, że błyskawica to często wykorzystywany symbol przez marki, organizacje i kluby sportowe. 

Więcej o: