Sąd wydał wyrok ws. zabójstwa gen. Marka Papały. "Patyk" został uniewinniony

Sąd uniewinnił Igora M. ze wszystkich zarzutów, w tym z zarzutu zabójstwa byłego szefa policji generała Marka Papały. Wyrok zapadł ponad 22 lat od zbrodni.

Jak podaje RMF FM, sąd uniewinnił Igora M. ps. "Patyk" ze wszystkich zarzutów, jakie postawiła mu łódzka prokuratura. Mężczyzna podejrzewany był między innymi o zabójstwo Marka Papały - byłego szefa policji. Pozostała szóstka oskarżonych została uniewinniona lub postępowanie w ich sprawie zostało umorzone.

Zabójstwo generała Marka Papały - sąd uniewinnił Igora M. 

Pierwszy proces w sprawie zabójstwa gen. Papały rozpoczął się w 2009 roku. Wtedy do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. ps. "Słowik" i Ryszardowi Boguckiemu. Mężczyznom zarzucono między innymi nakłanianie do morderstwa. W 2013 roku sąd uniewinnił ich, uznając, że dowody są "zbyt kruche". 

Ryszard BoguckiBogucki chce 22,5 mln zł odszkodowania od państwa. Jest oświadczenie jego obrońców

W 2012 roku prokuratura w Łodzi ujawniła, że według jej ustaleń do zabójstwa generała Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego, który przeprowadziła kilkuosobowa grupa. Śledczy twierdzili, że sprawcy chcieli ukraść samochód byłego szefa policji i najprawdopodobniej nie wiedzieli, do kogo ono należy. Podczas napadu oskarżony Igor M. ps. "Patyk" miał oddać do generała śmiertelny strzał. 

Ustalenia łódzkiej prokuratury oparto m.in. na zeznaniach świadka koronnego Roberta P., który należał do grupy przestępczej razem z "Patykiem". Igor M. również ma status świadka koronnego, który otrzymał za współpracę z wymiarem sprawiedliwości ws. korupcji i kradzieży samochodów.

Gen. Marek PapałaSprawa zabójstwa Papały wróci do punktu wyjścia? Jedyna badana jeszcze wersja zdarzeń "pełna sprzeczności"

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu w 2015 roku. Obrońcy Igora M. domagali się uniewinnienia mężczyzny z zarzutu zabójstwa i umorzenia postępowania w przypadku zarzutów dot. kradzieży samochodów. Poza nim oskarżono sześć innych osób.

Marek Papała był szefem polskiej policji od stycznia 1997 do stycznia 1998 roku. 25 czerwca 1998 generał został zastrzelony w samochodzie zaparkowanym przy ul. Rzymowskiego w Warszawie przed blokiem, w którym mieszkał. W śledztwie rozpatrywano kilkanaście wersji, przeprowadzono kilkaset przesłuchań świadków.

Zobacz wideo Protesty w Warszawie po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji [Puławska, róg Narbuta, 26.10]