Orzeczenie TK ws. aborcji zostanie wkrótce opublikowane? Onet: Najpóźniej 2 listopada

Z ustaleń Onetu wynika, że czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, które wprowadza zakaz przerywania ciąży ze względu na nieodwracalną wadę płodu, jest przygotowywany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Gdy to się stanie, prawo do legalnej aborcji w Polsce praktycznie przestanie obowiązywać.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zakazujące aborcji ze względu na nieodwracalne wady płodu, jest przygotowane do publikacji - informuje Onet i dodaje, że ma to nastąpić najpóźniej 2 listopada.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny - na wniosek grupy ponad stu posłów PiSKonfederacji oraz PSL-Kukiz'15 z 2019 roku - orzekł ws. ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. TK uznał, że przerywanie ciąży ze względu na nieodwracalne wady płodu jest niezgodne z konstytucją.

Ustawa z 1993 roku dopuszczała możliwość dokonania aborcji w trzech przypadkach:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej
  • gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego
  • oraz gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu

W rzeczywistości praktycznie wszystkie zabiegi przerywania ciąży w Polsce miały miejsce z powodu trzeciej przesłanki, czyli nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Mowa o 1074 zabiegach z 1110 aborcji (prawie 97 proc.!), które według oficjalnych statystyk miały miejsce w 2019 roku. Oznacza to, że gdy czwartkowe orzeczenie TK zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, de facto legalne przerwanie ciąży w Polsce będzie praktycznie niezgodne z prawem.

Orzeczenie TK ws. aborcji wywołało ogromne, wielotysięczne demonstracje w ponad 100 polskich miastach, które odbywają się codziennie - mimo epidemii koronawirusa i stale rosnącej liczby nowych zakażeń.

Zobacz wideo Protesty w Warszawie po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji [Puławska, róg Narbuta, 26.10]

Wyrok TK ws. aborcji. Kiedy zostanie opublikowany?

Część polityków, jak na przykład Władysław Kosiniak-Kamysz czy Grzegorz Schetyna zaapelowała do rządu o niepublikowanie wyroku TK ws. aborcji. Przedstawiciele Lewicy chcą z kolei nowej ustawy, liberalizującej przepisy z 1993 roku. Szef Ludowców zaproponował rozpisanie referendum w tej sprawie.

PiS ma na swoim koncie długie niepublikowanie orzeczeń TK - taka sytuacja miała miejsce w 2015 roku, gdy na polecenie ówczesnej premier Beaty Szydło nie opublikowano kilku wyroków, zresztą ws. składu i pracy TK, a zrobiono to dopiero po dwóch latach w wyniku nacisków Komisji Europejskiej. 

Inne zdanie ma jednak prof. Marcin Matczak, krytykujący rządy PiS, którego zdaniem jest to "zły kierunek". - Rozumiem tych, którzy wyrażają takie opinie. Chcą cokolwiek zrobić, aby wyjść z tej chorej sytuacji. Jednak to jest absolutnie najgorsze rozwiązanie. Ono się sprowadza do tego, że jak komuś się nie podoba wyrok Trybunału Konstytucyjnego, to może go nie opublikować (...) Jako prawnik nie mogę przyjąć takiego sposobu myślenia, choć rozumiem tragizm sytuacji. Ten zwyczaj byłby zabójczy dla państwa. Premier rządu mógłby decydować, czy wyroki TK wchodzą w życie, czy nie. Tak nie można - mówił w rozmowie z Onetem.