Bp Piotrowski w czasie mszy zwrócił się do protestujących w Kielcach: Wara od mojej katedry

W trakcie poniedziałkowej manifestacji w Kielcach, protestujący zgromadzili się pod katedrą, gdzie właśnie odprawiano mszę. Celebrujący ją biskup kielecki Jan Piotrowski stwierdził, że "nikt nie ma prawa przeszkadzać wiernym w modlitwie", dodając "wara od mojej kieleckiej katedry".

W całej Polsce odbyły się liczne protesty wywołane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym prawa kobiet do przeprowadzania aborcji. Do protestów doszło w kilkudziesięciu mniejszych i większych polskich miastach. Ludzie zaczynali blokować ulice ok. godziny 16.

Całkowicie zablokowano m.in. Rondo Kaponiera w Poznaniu, bardzo licznie gromadzili się też m.in. w Łodzi, Katowicach, Białymstoku czy we Wrocławiu. Protestujące kobiety niosły hasła "Chcę być wolna, to jest wojna", "Zajmij się sobą", "Moja macica to nie kaplica" czy "Wyrok na kobiety". Słychać było też bardziej dosadne okrzyki jak "je**ć PiS". 

Zobacz wideo Warszawa, 25.10. Protest przed siedzibą kurii [WULGARNE OKRZYKI]

Protest w Kielcach. Bp Piotrowski: Wara od mojej kieleckiej katedry

W poniedziałek ulice zapełniły się protestującymi również w Kielcach. Już druga zorganizowana w tym mieście manifestacja przyciągnęła około czterech tysięcy osób. 

Jak informuje Onet, manifestacja zakończyła się przed Bazyliką katedralną Wniebowzięcia NMP, gdzie zgromadziła się część z protestujących. Nie odnotowano większych incydentów, a wejścia do kościoła pilnował liczny oddział policji. 

W świątyni trwała natomiast msza, a do protestu w mocnych słowach odniósł się celebrujący ją biskup kielecki Jan Piotrowski.

"To dzisiejsze wydarzenie w murach naszej czcigodnej katedry, które nie jest żadnym wiecem politycznym, przeciw komuś i dla jakiegoś tymczasowego interesu, ale jest modlitwą, do której mamy prawo w spokoju. I nikt nie ma prawa nam w tym przeszkadzać. Wara od mojej kieleckiej katedry" - powiedział z ambony bp Piotrowski, cytowany przez Onet. Na słowa hierarchy wierni zareagowali oklaskami.

Więcej o: