Żandarmeria pomoże policji w "ochronie porządku". MON: To nie ma związku z manifestacjami

W Monitorze Polskim zostało opublikowane zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, które zakłada, że żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą pomagać policjantom w "ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego". "To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami. Żandarmeria pomaga m. in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny" - wyjaśnia MON.

"W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" - czytamy w zarządzeniu, które zostało opublikowane w poniedziałek w Monitorze Polskim.

Zarządzenie z dnia 23 października zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Zarządzenie ws. Żandarmerii Wojskowej. MON: To standardowe działania

W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze sugerujące, że zarządzenie ma związek z odbywającymi się w całym kraju manifestacjami po czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zarówno rzecznik rządu Piotr Müller, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo temu jednak zaprzeczają.

"W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią" - podkreślił Müller na Twitterze.

"Taka pomoc była udzielana również podczas 1 fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami. Żandarmeria pomaga m. in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny" - wyjaśnia z kolei MON.

Zobacz wideo Warszawa, 25.10. Protest przed siedzibą kurii [WULGARNE OKRZYKI]
Więcej o: