"GW": Kandydatem PiS na RPO ma być Bartłomiej Wróblewski, autor wniosku do TK. "Mogła być Kaja Godek"

"Mogła być zawsze Kaja Godek", "Znów napluli Polkom w twarz", "To już nawet nie jest dolewanie oliwy do ognia...." - to niektóre komentarze, które pojawiły się po nieoficjalnej informacji na temat kandydata na Rzecznika Praw Obywetelskich, którego ma zgłosić PiS. Według ustaleń "Gazety Wyborczej" będzie nim Bartłomiej Wróblewski, polityk PiS i autor wniosku do TK, który poskutkował orzeczeniem o zakazie aborcji z powodu ciężkich wad płodu.

"Według naszych nieoficjalnych informacji PiS zgłosi jutro [we wtorek 27 października - red.] Bartłomieja Wróblewskiego na następcę Adama Bodnara" - podała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza", powołując się na informacje przekazane dziennikarzom przez ważnego polityka PiS. Miałby to być kolejny ruch obozu rządzącego na drodze do przejęcia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej Sejm dwukrotnie odrzucał kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz - jedynej kandydatki, która cieszy się poparciem blisko 500 organizacji pozarządowych.

Zobacz wideo Sejm zajmie się projektem ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne

"GW": Bartłomiej Wróblewski kandydatem PiS na RPO? "Znów napluli Polkom w twarz"

Doniesienia "GW" o tym, że PiS miałoby zgłosić Wróblewskiego na kandydata na RPO wzbudza duże kontrowersje - tym bardziej, że jest on jednym z najbardziej konserwatywnych polityków partii, który on stał na czele grupy 119 posłów, którzy w zeszłym złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie z konstytucyjnością aborcji wykonywanych z powodu ciężkich wad płodu. Po czwartkowym orzeczeniu TK, który przychylił się do wniosku a tym samym czasie w praktyce niemal zakazał aborcji w Polsce, w całym kraju w Polsce wybuchły protesty.

"Poseł PiS który zgotował kobietom piekło B. Wróblewski - twarz wniosku PiS do TK w sprawie aborcji - został [to na razie informacja nieoficjalna - red.] właśnie kandydatem obecnej władzy na RPO! PiS po raz pierwszy napluł w twarz Polkom i Polakom w ubiegły czwartek, a teraz po raz kolejny.... Piekło kobiet" - napisała posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Poseł KO Michał Szczerba dodał: "Poseł Bartłomiej Wróblewski - twarz wniosku PiS do Trybunału Przyłębskiej ws. wyroku na kobiety kandydatem Kaczyńskiego na RPO! Kolejna bezczelna prowokacja. Chcą gasić pożar benzyną, a właśnie wygaszają swoje rządy! #ToJestWojna".

"Twarz wniosku do TK kandydatem PiS na RPO? To już nawet nie jest dolewanie oliwy do ognia...." - stwierdziła blogerka polityczna Kataryna.

"Zawsze to mogła być Kaja Godek..." - dodał dziennikarz TVN 24 Radomir Wit.

Przedstawiciele partii Razem napisali: "Ponoć Bartłomiej Wróblewski jest kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zobaczcie, co gadał w zeszły czwartek w Trybunale" i zacytowali słowa polityka, który mówił:

Być może - być może powtarzam - sytuacje, w których naruszona zostanie godność kobiety, to pamiętać należy o innej okoliczności. Odebranie życia jest działaniem definitywnym. Zły stan psychiczny kobiety jest stanem przejściowym.
Więcej o: