Terlecki o "zniuansowaniu" prawa aborcyjnego. "Trzeba pilnie to wyjaśnić"

Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził w rozmowie z TVN24, że konieczne będzie "zniuansowanie" prawa aborcyjnego tak, by przerwanie ciąży było możliwe w przypadku wad prowadzących do śmierci płodu. - Trzeba szybko, pilnie to wyjaśnić. Pytanie, czy ustawą, czy wystarczy rozporządzenie ministra - stwierdził polityk.

Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w rozmowie z Agatą Adamek z TVN24 stwierdził, że "z pewnością trzeba zniuansować" prawo aborcyjne. Chodzi o przedstawioną m.in. przez Porozumienie propozycję, by aborcja była możliwa w przypadku wad letalnych, czyli takich, które doprowadziłyby finalnie do śmierci płodu. Przerwanie ciąży nie byłoby dozwolone np. w razie stwierdzenia zespołu Downa.

- Nowelizacja nie sądzę, ale pewnie jakiś rodzaj rozporządzenia ministra, uściślenia tej kwestii - stwierdził Terlecki. - Jestem za takim rozwiązaniem, pytanie, jak je przeprowadzić - dodał.

- Trzeba szybko, pilnie to wyjaśnić. Pytanie, czy ustawą, czy wystarczy rozporządzenie ministra - zaznaczył.

Według Terleckiego czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego musi zostać opublikowane.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W wielu miastach w Polsce trwają protesty po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Orzeczenie zapadło większością głosów. 

TK analizował przepisy ustawy z 1993 roku, o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

Zobacz wideo Warszawa, 25.10. Protest przed siedzibą kurii [WULGARNE OKRZYKI]
Więcej o: