Porozumienie: Będziemy prowadzić rozmowy z koalicjantami ws. ustawy dotyczącej aborcji

Rzeczniczka Porozumienia zapowiedziała, że partia będzie prowadziła rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską w sprawie zmiany obecnej ustawy dotyczącej aborcji lub przedstawienia projektu nowej ustawy.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Magdalena Sroka powiedziała, że w momencie publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji trzeba będzie znowelizować ustawę.

Tę ustawę należy tak zmodyfikować w naszej ocenie, żeby nie zmuszała kobiet do heroizmu

- powiedziała PAP rzeczniczka Porozumienia. Jak dodała, partia chce, aby powstał zespół ekspertów, który na nowo zdefiniuje "wady letalne".

Oświadczenie Gowina

W niedzielę Porozumienie opublikowało oświadczenie w związku z wyrokiem TK. Jak podkreślono w nim, partia chce wprowadzenia przepisów umożliwiających przeprowadzenie aborcji wówczas, gdy wady płodu są nieuleczalne i mogłyby doprowadzić do jego śmierci w trakcie ciąży lub po narodzinach. Ugrupowanie Jarosława Gowina postuluje także, aby m.in. zwiększono wsparcie finansowe dla opiekunów niesamodzielnych niepełnosprawnych dzieci.

Od czwartku w wielu miastach w Polsce trwają protesty w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP.

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem
Więcej o: