Tusk komentuje orzeczenie TK. "Kompromis chronił Polaków przed aborcyjną wojną domową"

Donald Tusk po raz kolejny odniósł się do orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Zarzucił władzy, że celowo zniszczyła kompromis, który "chronił Polaków przed aborcyjną wojną domową". "Bo wojna domowa to ich żywioł. Ale przegrają ją" - napisał były premier.
Nikt nie był w pełni zadowolony z kompromisu. Taka jego natura. Jego jedyną zaletą było to, że chronił Polaków przed aborcyjną wojną domową. Zniszczyli go celowo i bezpowrotnie. Bo wojna domowa to ich żywioł. Ale przegrają ją. Już przegrali

- napisał na Twitterze Donald Tuska. Wcześniej były premier stwierdził, że "wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm". Jak dodał, to "polityczne łajdactwo".

Należy przypomnieć, że tzw. kompromis aborcyjny był zawarty ponad głowami Polek - przez polityków i kościelnych hierarchów. Kiedy w 1993 roku uchwalono przepisy aborcyjne, już wówczas bardzo restrykcyjne na tle reszty Europy, kobiety wyszły na ulice. Zebrano ok. 1,5 mln podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, jednak nie został on nawet rozpatrzony. Więcej o historii "kompromisu" pisało Oko.press.

Protesty po orzeczeniu TK

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Spowodowało to falę protestów w całej Polsce. Demonstranci manifestowali swój sprzeciw pod siedzibami TK i PiS, pod kuriami czy kościołami. W Nowym Dworze Gdańskim do manifestujących dołączyli rolnicy.

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem
Więcej o: