Mariusz Błaszczak zakażony koronawirusem. Szef MON od kilku dni był na kwarantannie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w niedzielę o tym, że jest zakażony koronawirusem. "Czuję się dobrze. Uważajmy na siebie i stosujmy się do zasad sanitarnych" - napisał na Twitterze.

Minister Mariusz Błaszczak w poniedziałek ogłosił, że udaje się na kwarantannę po kontakcie z zakażoną osobą. "W czasie izolacji będę pracował, podejmował decyzje oraz będę w kontakcie z dowódcami i współpracownikami. Nie mam żadnych objawów choroby" - zapowiadał.

Niemal tydzień później - w niedzielę 25 października - okazało się, że on sam również jest zakażony.

"Po przebyciu kwarantanny miałem zrobiony test na obecność koronawirusa. Wynik niestety jest dodatni. Czuję się dobrze. Uważajmy na siebie i stosujmy się do zasad sanitarnych" - napisał polityk.

Koronawirus. Setki zakażonych w WAT i AWL

Informacja o zakażeniu ministra zbiegła się z niedzielną publikacją Onetu na temat zakażeń koronawirusem w wojskowych uczelniach.

Mariusz Błaszczak 30 września uczestniczył w inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a dzień później w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Minister przemawiał na uroczystościach bez maseczki. Maseczkę i rękawiczki miał jednak na sobie w trakcie np. ściskania dłoni uczestników i wspólnych zdjęć.

Jak podał Onet.pl, na obu uczelniach po kilku dniach od inauguracji stwierdzono pierwsze przypadki zakażeń. Według nieoficjalnych informacji w AWL-u zakażenie wystąpiło u ok. 500 podchorążych i ponad 150 osób z kadry dydaktycznej. "Podobna sytuacja jak we Wrocławiu panuje również w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie" - czytamy w artykule portalu.

Okres inkubacji koronawirusa wynosi od kilku do kilkunastu dni, można zatem domniemywać, że inauguracje na wojskowych uczelniach najprawdopodobniej nie przyczyniły się do zakażenia ministra.

Zobacz wideo Andrzej Duda zakażony koronawirusem. "Czuję się dobrze. Nie odczuwam żadnych symptomów"
Więcej o: