Kosiniak apeluje o wstrzymanie publikacji orzeczenia TK ws. aborcji. "Stan wyższej konieczności"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w sobotę o to, by wstrzymać publikację czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zaproponował też, by przeprowadzić referendum dotyczące utrzymania "kompromisu aborcyjnego" i dokonanie zmian w Konstytucji zależnie od wyniku głosowania.

W wielu miastach w Polsce trwają protesty po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Orzeczenie zapadło większością głosów. 

TK analizował przepisy ustawy z 1993 roku, o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

Kosiniak-Kamysz o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w sobotę do rządzących o "opamiętanie się".

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, podjęta w tak trudnym dla nas wszystkich czasie, gdy wielu naszych Rodaków boi się o życie i zdrowie swoje i swoich bliskich, jest niezwykle szkodliwa. Otwiera kolejne fronty ideologicznej wojny oraz niszczy cenny kompromis, który w trudzie i ponadpolitycznym porozumieniu udało się wypracować i przez 30 lat utrzymać, wbrew radykalnym postawom wzywającym do jego naruszenia. Jest to też cyniczna próba przykrycia nieudolności rządu w walce z epidemią

- stwierdził polityk w mediach społecznościowych.

Prezes PSL zaproponował, by ogłoszenie orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw zostało wstrzymane (dziennik wydaje Prezes Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji). Jak stwierdził Kosiniak-Kamysz, "jest to działanie w stanie wyższej konieczności, które ma na celu przede wszystkim dbanie o życie i zdrowie obywateli, zachowanie spokoju społecznego oraz porządku publicznego".

Polityk chce także przeprowadzenia referendum dotyczącego utrzymania kompromisu aborcyjnego w pierwszym roku niewyborczym po ustaniu epidemii oraz "dokonania zmiany Konstytucji RP zgodnie z rezultatem przeprowadzonego referendum".

Zobacz wideo W Warszawie trwają protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "Wypier****ć!" [nagrania z Pl. Inwalidów i ul. Mickiewicza]
Więcej o: