Wyrok TK. Komisarz praw człowieka Rady Europy komentuje: To smutny dzień dla praw kobiet

Komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović krytycznie oceniła wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych. - Usunięcie podstaw niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz i naruszenie praw człowieka - powiedziała.
Zobacz wideo Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. aborcji z powodu wad płodu. "Zapis niezgodny z konstytucją"

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego lub nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z konstytucją. Decyzja ta jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce, ale też za granicą. W sprawie wyroku TK wypowiedziała się również komisarz praw człowieka Rady Europy.

Komisarz praw człowieka Rady Europy: Usunięcie podstaw niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz

"Usunięcie podstaw niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz i naruszenie praw człowieka. Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza aborcję w podziemiu/za granicą dla tych, których na to stać, i jeszcze większe cierpienie pozostałych. Smutny dzień dla praw kobiet" - napisała na Twitterze Dunja Mijatović.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wyrok ten prowadzi do załamania obowiązującego "kompromisu aborcyjnego". Orzeczenie wejdzie w życie od momentu opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

Kary za nielegalne przerwanie ciąży określone zostały w Kodeksie karnym. Zgodnie z jego zapisami osoba, która za zgodą kobiety przerywa jej ciąże lub udziela pomocy w jej przerwaniu (z naruszeniem przepisów), podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia grozi takim osobom, jeśli aborcja wykonana została po tym, jak płód osiągnął zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

Więcej o: