Abp Jędraszewski o wyroku TK: Trudno wyobrazić sobie wspanialszą wiadomość. Bóg wam zapłać

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że aborcja dokonana ze względu na przesłankę embriopatologiczną jest niezgodna z konstytucją, głos zabrali hierarchowie kościelni. Z aprobatą o decyzji TK wypowiedział się m.in. abp Marek Jędraszewski, który wyraził "wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów Trybunału" oraz "wdzięczność dla inicjatorów ruchu społecznego, który stanął w obronie każdego ludzkiego życia".

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zgodnie z którym aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. - Dzisiejszy nie wyrok, ale coś, co będzie nazywane wyrokiem, doprowadzi do niemal całkowitego zakazu tej legalnej aborcji w Polsce - oceniła na antenie TVN24 Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. 

Zobacz wideo Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. aborcji z powodu wad płodu. "Zapis niezgodny z konstytucją"

TK wydał wyrok ws. aborcji. Wnosili o to posłowie PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz'15

Sprawa trafiła do Trybunału pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to 119 parlamentarzystów z trzech klubów i kół poselskich - PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz'15 - złożyło do TK wniosek o zbadanie zgodności obowiązujących przepisów aborcyjnych z konstytucją. Chodzi o zapis ustawy z 1993 r. o dopuszczaniu aborcji ze względu na podejrzenie upośledzenia płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

>>>Co oznacza orzeczenie TK i kiedy wejdzie w życie? "Gdy tylko zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw"

Po ogłoszeniu w wielu polskich miastach doszło do protestów. Najliczniej demonstrowano w Warszawie, gdzie przed domem Jarosława Kaczyńskiego policja użyła gazu.

Abp Marek Jędraszewski: Trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość

Do stanowiska sędziów TK z aprobatą odnieśli się nie tylko konserwatywni politycy i komentatorzy życia publicznego, ale również duchowni. W trakcie poświęconych Janowi Pawłowi II uroczystości w sanktuarium na Białych Morzach abp Marek Jędraszewski wyraził "wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów Trybunału oraz ogromną wdzięczność dla inicjatorów i uczestników wielkiego ruchu społecznego, który stanął w obronie świętości każdego ludzkiego życia". 

"Bóg Wam zapłać za te szlachetne działania!" - dziękował metropolita krakowski.

"Trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość podaną właśnie dzisiaj, w obchodzoną przez nas tutaj, na Białych Morzach w Krakowie, w sanktuarium św. Jana Pawła II uroczystość - uroczystość Papieża, który pragnął przejść do historii przede wszystkim jako Papież Rodzin - dodał Jędraszewski, cytowany przez oficjalną stronę Archidiecezji Krakowskiej

Sędziom TK podziękował również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. "Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo" - napisał hierarcha w oświadczeniu.

Więcej o: