Budka po decyzji TK ws. aborcji. "Kaczyński okazał się absolutnym draniem, cynikiem i tchórzem"

- Panie Kaczyński, tego nie zapomni żaden przyzwoity człowiek panu, bo pan dziś okazał się absolutnym draniem, cynikiem i tchórzem - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Borys Budka. Odniósł się w ten sposób do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał dotychczas dopuszczalną w Polsce aborcję z powodu ciężkich wad płodu za niekonstytucyjną. W reakcji na to politycy Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową. Podkreślali, że nikt nie ma prawa skazywać kobiet na tortury, a torturą jest m.in. widok umierającego dziecka. - Przywrócimy normalność, nie zgadzamy się na bezprawie - zapewniali.

"Kobiety mają prawo do wyboru"

W ostrym tonie na temat prezesa Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się Borys Budka. Stwierdził, że "Kaczyński okazał się tchórzem".

W zeszłej kadencji próbował przeprowadzić takie zmiany drogą ustawową, ale wówczas pod naporem Polek i wspierających ich mężczyzn musiał się wycofać. I co zrobił? Najpierw wysłał do pseudotrybunału swoich najbliższych, partyjnych współpracowników, obsadził trybunał dublerami, a później tchórząc, bojąc się debaty w Sejmie nakazał swoim posłom złożenie tego haniebnego wniosku

- powiedział lider Platformy Obywatelskiej. Jak dodał, Kaczyński będzie teraz udawał, że "ma ręce czyste, że to zrobił Trybunał Konstytucyjny". - Nie, to zrobił Kaczyński. Będą udawać, że nie potrzeba żadnych zmian ustawowych - zaznaczył polityk i stwierdził, że "dziś wszystko jest w rękach lekarzy", bo "to od nich będzie zależało, czy godność kobiet będzie zachowana".

Kobiety mają prawo do wyboru własnej drogi życia i nikt, powtarzam nikt, żaden facet w garniturze, zwłaszcza ukrywający się w zaciszu gabinetu czy zaciszu domowym nie może żądać od kobiet heroizmu. Panie Kaczyński, tego nie zapomni żaden przyzwoity człowiek panu, bo pan dziś okazał się absolutnym draniem, cynikiem i tchórzem. W czasie pandemii, w czasie kiedy trzeba walczyć o ludzkie życia, kiedy trzeba być solidarnym, pan pokazał, że absolutnie nie szanuje pan godności kobiet

- dodał Borys Budka.

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem
Więcej o: