Sejm przyjął ustawę PiS ws. walki z koronawirusem. W niej m.in. "klauzula dobrego Samarytanina"

Sejm przyjął tzw. ustawę "covidową" dotyczącą przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Ta zakłada m.in. podwojenie wynagrodzeń dla lekarzy walczących z COVID-19 i brak kar dla medyków za nieumyślne błędy medyczne popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem (tzw. klauzula dobrego Samarytanina).

Sejm przyjął projekt ustawy mającej usprawnić walkę z koronawirusem. Posłowie rozpatrywali przepisy z czterech projektów ustaw związanych ze zwalczaniem epidemii - Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Głównym projektem została propozycja PiS-u. Zakłada ona między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem.

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”

Sejm przyjął projekt ustawy o walce z koronawirusem

Za przyjęciem ustawy o walce z koronawirusem głosowało 423 posłów, 11 było przeciwnych, wstrzymało się dziewięć osób. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 21 października, głosowanie dzień później. Ustawa potwierdza obowiązek noszenia maseczek i przyłbic, dzięki czemu np. sprzedawcy będą mogli odmówić obsłużenia klientów, którzy nie zasłonili twarzy. Przyjęto też poprawki, dzięki którym ratownicy medyczni czy wojskowi zostaną przeszkoleni w pobieraniu wymazów do testów na obecność koronawirusa.

>>> Koronawirus. Lekarze apelują do ozdrowieńców, by oddawali osocze <<<

Podczas prac nad przepisami przyjęto też poprawkę mówiącą o tym, że "w razie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby samorząd może dokonać zamówień na usługi lub dostawy bez zastosowania przepisów prawa zamówień publicznych, ale w terminie 14 dni musi zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o firmie lub podać imię i nazwisko podmiotu, z którym zawarł umowę na wykonanie zamówienia".

Przywrócono też przepisy mówiące, że nie będzie można oddelegować do pracy osoby wykonującej zawód medyczny, która ma dziecko do 14 lat. Co więcej, do pracy w szpitalach zajmujących się pacjentami z COVID-19 będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej. Taką zgodę będzie można przyznać "osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium państw UE".

>>> Koronawirus. Polscy lekarze krytykują stanowisko WHO ws. remdesiviru <<<

Jedna z poprawek zakłada też, że delegowani do zadań przy epidemii żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej, będą mieli prawo do 100-procentowego uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji. Takie prawo zyskają też pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19, i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z zapowiedziami marszałka Tomasza Grodzkiego, izba zajmie się nią w poniedziałek - 26 października. Posiedzenie ma się rozpocząć o 16.00.

Więcej o: