Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy o orzeczeniu TK. "Wyrażamy satysfakcję, że stanął po stronie życia"

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkich wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Rzecznik Andrzeja Dudy wyraził stanowisko prezydenta w tej sprawie. - Wyrażamy satysfakcję, że TK stanął po stronie życia - skomentował Błażej Spychalski.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniósł się do decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w czwartek, że aborcja z powodu ciężkich wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Oznacza to podważenie obowiązującego do tej pory w Polsce kompromisu aborcyjnego.

Poglądy prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie aborcji są powszechnie znane, one się nie zmieniły. Wyrażamy satysfakcję, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia

- powiedział Spychalski w rozmowie z PAP.

Do jego słów odniósł się prezydent Warszawy i były kandydat KO na prezydenta Polski, Rafał Trzaskowski.

Prezydent Duda, ustami swojego rzecznika, wyraża satysfakcję z wyroku pseudo-TK. Najczarniejsze przepowiednie kampanii się sprawdzają. A może być tylko gorzej

- napisał.

Orzeczenie TK ws. aborcji

Aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny. - To orzeczenie oznacza jedno. Gdy tylko zostanie ono opublikowane w Dzienniku Ustaw, to od tego momentu przesłanka do legalnej aborcji związana z uszkodzeniem płodu oficjalnie zniknie z polskiego porządku prawnego - powiedziała w rozmowie z Onetem prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku i była Rzeczniczka Praw Obywatelskich.

Czytaj więcej: Co oznacza orzeczenie TK i kiedy wejdzie w życie? "Gdy tylko zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw"

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem
Więcej o: