Komentarze po decyzji TK. Donald Tusk o "politycznym łajdactwie". "Wyrok na kobiety na polecenie PiS"

Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października 2020 roku, że aborcja ze względu na wady genetyczne płodu jest niezgodna z polską konstytucją. "To polityczne łajdactwo" - napisał o wyroku Donald Tusk, a Małgorzata Kidawa-Błońska dodała, że orzeczenie oznacza "piekło kobiet". Marcelina Zawisza pisze wprost: "Kobiety w Polsce będą torturowane".

Do tej pory w Polsce aborcja była legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowiła bezepośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety, istniało duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz w przypadku, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w 2019 roku w naszym kraju wykonano 1 tys. 110 legalnych zabiegów przerwania ciąży - 1074 wykonano dokładnie ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu.

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

"Czysty prawny sadyzm". Komentarze po wyroku TK o aborcji

Donald Tusk zauważa, że orzekanie o aborcji w obecnej sytuacji epidemiologicznej wykracza poza ramy standardowej politycznej gry:

Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo.

Małgorzata Kidawa-Błońska wyrok TK nazwała wprost "piekłem kobiet" i zauważyła:

Chcą, by kobiety w dramatycznej sytuacji wykazywały się heroizmem. Sami tchórzą przy każdej, trudniejszej decyzji. Tak jak dziś, gdy odpowiedzialność przerzucili na ich Trybunał. Tchórze!

Marcelina Zawisza podkreśliła: "Kobiety w Polsce będą torturowane. Będą rodzić dzieci z bezmózgowiem, z rozszczepem kręgosłupa, bez serc. Dzieci, które w męczarniach umrą".

Katarzyna Lubnauer zwraca uwagę, że w sprawie tego wyroku przeważył interes polityczny PiS:

Na polecenie PiS w TK zapadł wyrok na kobiety, na córki, siostry, wnuczki, przyjaciółki. Mają rodzic zdeformowane płody, żeby ochrzcić i pochować. Cierpienie kobiet w imię fanatyzmu religijnego i interesu politycznego.

Młodzi działacze partii Razem zwracają uwagę: "Prawicowi fundamentaliści i religijni fanatycy właśnie skazali miliony kobiet na tortury związane z rodzeniem martwych dzieci. Kaję Godek ten fakt bardzo cieszy".

Sławomir Nitras dodał "Pomysł, aby moment, kiedy walczymy z pandemią, wykorzystać do zaostrzania przepisów antyaborcyjnych, mógł narodzić się tylko w naprawdę chorej głowie. Po tych wszystkich protestach kobiecych. To nie jest prawo. To bezprawie".

"Pomysł zmuszania kobiet do rodzenia ciężko i nieuleczalnie chorych dzieci to prawne barbarzyństwo! To znęcanie się nad obojgiem rodziców! To czysty prawny sadyzm" - pisze z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Barbara Nowacka dodała: "Polki od dziś żyją w piekle kobiet, bez dostępu do badań prenatalnych, skazane na tortury, cierpienie i ból".

A Cezary Tomczyk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego KO, oraz Rzecznik Rządu RP oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z 2015 roku dodał:

Rekord zachorowań w Polsce. Coraz mniej testów, ale na piekło kobiet PiS znalazł się czas. Pseudo Trybunał legalizuje w Polsce tortury. Nie zapomnimy wam tego. Nigdy. I normalność wróci razem z usunięciem ze stanowisk Sędziów-dublerów.

Prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku i pierwsza polska Rzecznik Praw Obywatelskich, w rozmowie z Onetem zauważyła: "Przez wiele lat żyłam w systemie, który aborcji zabraniał. To się od zawsze kończy w jeden sposób: Aborcyjnym podziemiem".

>>> Co oznacza orzeczenie TK i kiedy wejdzie w życie? "Gdy tylko zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw"<<<

Więcej o: