Trybunał analizował przepisy ustawy z 1993 roku, o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zakładają one możliwość przerwania ciąży, kiedy:
W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Orzeczenie zapadło większością głosów. W imieniu wnioskodawców wypowiadali się Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński, w imieniu Sejmu posłanka Barbara Bartuś, w imieniu Prokuratora Generalnego Robert Hernand - jego zastępca oraz prokurator Prokuratury Krajowej Andrzej Stankowski. Rzecznik Praw Obywatelskich nie przystąpił do postępowania.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powoduje załamanie się obowiązującego dotychczas tzw. kompromisu aborcyjnego, a może nawet doprowadzić do całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Kiedy może wejść w życie? - To orzeczenie oznacza jedno. Gdy tylko zostanie ono opublikowane w Dzienniku Ustaw, to od tego momentu przesłanka do legalnej aborcji związana z uszkodzeniem płodu oficjalnie zniknie z polskiego porządku prawnego - powiedziała w rozmowie z Onetem prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku i była Rzeczniczka Praw Obywatelskich. I dodała, że "jeśli dana kobieta miała na konkretny dzień zaplanowany zabieg aborcji z powodu ciężkich wad płodu, a dzień wcześniej orzeczenie TK ukaże się w Dzienniku Ustaw, to ta kobieta już tego zabiegu legalnie nie przeprowadzi".
Po ogłoszeniu orzeczenia TK w Sejmie niemy protest zorganizowały posłanki Lewicy.
Kobiety w Polsce będą torturowane. Będą rodzić dzieci z bezmózgowiem, z rozszczepem kręgosłupa, bez serc. Dzieci, które w męczarniach umrą
- napisała na Twitterze posłanka Marcelina Zawisza.
W konsekwencji może to doprowadzić niemal do całkowitego zakazu aborcji w Polsce
- podkreśla dziennikarz RMF FM Patryk Michalski.
Mają rodzić zdeformowane płody, żeby ochrzcić i pochować. Cierpienie kobiet w imię fanatyzmu religijnego i interesu politycznego
- napisała posłanka Katarzyna Lubnauer.
Polki od dziś żyją w piekle kobiet, bez dostępu do badań prenatalnych, skazane na tortury, cierpienie i ból
- stwierdziła Barbara Nowacka.
Regulacje dotyczące kar za bezprawne przerwanie ciąży zawarte są w Kodeksie karnym. Art. 152 stanowi, że:
Zgodnie z art. 153 Kodeksu karnego:
Z kolei art. 154 mówi, że jeśli następstwem bezprawnego przerwania ciąży, które nastąpiło za zgodą kobiety, jest śmierć ciężarnej sprawcy grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.