Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. aborcji z powodu ciężkich wad płodu. "Zapis niezgodny z konstytucją"

Przepisy umożliwiające aborcję z powodu poważnych wad płodu są niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to złamanie tzw. kompromisu aborcyjnego i może doprowadzić do praktycznego zakazu aborcji w Polsce.

Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracającego upośledzenia płodu - ogłoszono, że jest ona niezgodna z Konstytucją RP i z ustawą zasadniczą. To wyrok, przed którym ostrzegały w ostatnich dniach m.in. przedstawiciele Strajku Kobiet i Lewicy, a także organizacje pozarządowe i stowarzyszenia lekarzy. Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podkreślała na antenie TVN24: - Dzisiejszy nie wyrok, ale coś, co będzie nazywane wyrokiem, doprowadzi do niemal całkowitego zakazu tej legalnej aborcji w Polsce. 

Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. aborcji z powodu ciężkiej wady płodu. Uznał ją za niekonstytucyjną

Trybunał orzekał w pełnym składzie, pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Sprawa trafiła do Trybunału pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to 119 parlamentarzystów z trzech klubów i kół poselskich - PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz'15 - złożyło do TK wniosek o zbadanie zgodności obowiązujących przepisów aborcyjnych z konstytucji, a konkretnie zapis o dopuszczaniu aborcji ze względu na podejrzenie upośledzenia płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

Zobacz wideo Tak wyglądało ogłaszanie wyroku

Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. zakazu aborcji

"Jeżeli Trybunał Konstytucyjny zaostrzy przepisy antyaborcyjne, kobiety w Polsce będą musiały rodzić dzieci z bezmózgowiem, z organami wewnętrznymi na wierzchu. Sądy międzynarodowe wprost mówią, że to tortury. Więc o 15.30 dowiemy się, czy kobiety w Polsce będą torturowane" - napisała jeszcze przed ogłoszeniem wyroku posłanka Marcelina Zawisza. 

Polki protestują przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Rozprawa Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji związanej z nieodwracalnym uszkodzeniem płodu wywołała szereg protestów. Polki sprzeciwiają się zaostrzaniu prawa aborcyjnego zarówno w sieci, jak i na manifestacjach, przed TK odbył się protest samochodowy, wcześniej działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pojawiły się tam w przebraniach z "Opowieści Podręcznej". W internecie pojawiła się także petycja do sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o: