Komisja Zdrowia do późnej nocy. Przyjęto m.in. poprawkę Lewicy o odmowie sprzedaży osobom bez masek

W nocy sejmowa Komisja Zdrowia zakończyła obrady dotyczące projektów ustaw o przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa. W czwartek w Sejmie odbędzie się ich drugie czytanie.

Prace komisji trwały ok. 11 godzin. Posłowie zarekomendowali przyjęcie części poprawek opozycji. Chodzi m.in. o propozycję Lewicy, zgodnie z którą nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło "uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży". Przyjęto też poprawkę Koalicji Obywatelskiej, która zakłada, że samorząd będzie mógł zamawiać usługi i sprzęt z pominięciem przepisów dot. zamówień publicznych. 

Zaakceptowano również poprawkę opozycji o tym, by medycy, którzy są rodzicami dzieci do lat 14, nie byli jednak kierowani do pracy przez wojewodę.

Komisja Zdrowia zdecydowała ws. "ustaw covidowych"

Z poprawek, które zgłaszał Bolesław Piecha z PiS, komisja zaaprobowała propozycję, aby funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej, których wyznaczono do pracy związanej z epidemią, dostali 100 proc. wynagrodzenia w razie trafienia na kwarantannę lub izolację. Przyjęto też m.in. poprawkę posłanki Hanny Gill-Piątek. Ta zakłada wypłatę 100 proc. uposażenia dla strażników miejskich i gminnych w podobnych sytuacjach.  

Zobacz wideo Stadion Narodowy zmienia się w szpital. Jak wyglądają prace? Kto tam trafi?

W czwartek Sejm wróci nad ustawami, które mają usprawnić walkę z koronawirusem. Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada między innymi podwojenie wynagrodzeń dla lekarzy walczących z COVID-19 i brak kar dla medyków za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem. Drugie czytanie projektów w Sejmie miało się odbyć jeszcze w środę, ale zarządzono przerwę. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ustawami zajmie się Senat

Więcej o: