Zbigniew Stonoga chce azylu w Norwegii. Prokuratura Krajowa odpowiada: Skazano go 28 razy

Zbigniew Stonoga wyjechał do Norwegii i chce starać się o azyl polityczny. Twierdzi, że w Polsce jest prześladowany i bezpodstawnie oskarżany. Prokuratura Krajowa utrzymuje z kolei, że jest on przestępcą, który w ostatnich 20 latach został skazany 28 razy.

15 października media obiegła informacja, że Zbigniew Stonoga został zatrzymany. Prokuratura Regionalna w Lublinie zarzuciła mu przywłaszczenie 253 tys. zł na szkodę prowadzonej przez niego fundacji. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód oddalił jednak wniosek o aresztowanie Stonogi i nakazał jego uwolnienie. Po opuszczeniu aresztu Zbigniew Stonoga wyjechał z kraju. Z jego wpisów w mediach społecznościowych wynika, że przebywa w Norwegii, gdzie chce ubiegać się o azyl polityczny. 

Zbigniew Stonoga: Jak zwierz chodziłem codziennie po sądach

Stonoga utrzymuje, że był prześladowany i "fałszywie oskarżany przez prokuratury w całej Polsce". Podczas relacji na żywo prowadzonej w mediach społecznościowych stwierdził, że "jak zwierz chodził codziennie po sądach".

- Jaką pracę można w ogóle podjąć, kiedy codziennie jest się w sądzie? O jakiej pracy, o jakim rozwoju można mówić? Gdzie moje prawo do utrzymania rodziny, gdzie moje prawo do pracy, gdzie moje prawo do wypoczynku? - mówił Zbigniew Stonoga.

Biznesmen powiedział także, że został uniewinniony prawomocnymi wyrokami 131 razy, a w związku z tymczasowymi aresztowaniami związanymi z różnymi sprawami spędził w więzieniu łącznie ponad sześć lat.

- Przegrał człowiek, przegrały prawa człowieka, przegrała rodzina, przegrało moje 12-letnie dziecko. Przegrywa z PiS-owskim okupantem rzecz najważniejsza - ludzkie zdrowie i życie - powiedział Zbigniew Stonoga. 

Prokuratura Krajowa: Zbigniew Stonoga został skazany 28 razy

Do sprawy odniosła się Prokuratura Krajowa. Jak podaje Polsat News za PAP, poinformowała, że w latach 2000-2020 zapadło 28 wyroków skazujących Zbigniewa Stonogę.

"Zbigniew S. był skazany m.in. o oszustwa, znieważenia - w tym Prezydenta RP - i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy. [...] Ostatnio w sierpniu i we wrześniu 2020 r. w sądach w Ostrowi Mazowieckiej, Warszawie i w Zawierciu zapadły trzy nieprawomocne wyroki skazujące Zbigniewa S. na – odpowiednio – 2 lata 6 miesięcy, 1 rok 8 miesięcy i 8 miesięcy pozbawienia wolności" - napisała Prokuratura Krajowa. 

Więcej o: