Wystawa Niedenthala odwołana z powodu "treści politycznych". Jest stanowisko szkoły w Rzeszowie

W poniedziałek poinformowano o odwołaniu wystawy fotografii Chrisa Niedenthala "z powodu zawartych treści politycznych". Dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie wydała komunikat, w którym argumentuje zasadność swojej decyzji.

O decyzji szkoły jako pierwsi poinformowali organizatorzy Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala "TU i TERAZ" miała być udostępniona 15 października w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Fotografie prezentują wydarzenia z ostatnich pięciu lat w Polsce, w tym m.in. protesty odbywające się przed TK czy Sądem Najwyższym.

Odwołano wystawę Chrisa Niedenthala w Rzeszowie. "Szkoła nie faworyzuje żadnej opcji politycznej"

Organizatorzy Rzeszowskiego Weekendu Fotografii przekazali jednak, że wystawa została odwołana "z powodu zawartych treści politycznych". Do sytuacji tej odniosła się już dyrekcja placówki. W przesłanym komunikacie czytamy, że szkoła ma charakter edukacyjny i wychowawczy oraz powinna być miejscem apolitycznym.

"Przekazujemy uczniom wiedzę na temat funkcjonowania życia politycznego, odbywa się to w formach przewidzianych i dopuszczonych podstawą programową kształcenia ogólnego oraz realizowanym programem w ramach zajęć lekcyjnych. Szkoła nie faworyzuje żadnego ugrupowania ani opcji politycznej, nie prowadzi działalności, która mogłaby w jakikolwiek sposób narzucać poglądy uczniom" - napisano w oświadczeniu. Szkoła zaznacza, że galeria miejska znajduje się w budynku szkoły i jest jej integralną częścią.

"Zdjęcia zawierają treści, które mogą być odczytane jako sprzeczne z działalnością statutową szkoły"

Prezentowane w niej wystawy są więc znaczącym elementem dydaktyki, dlatego dyrekcja chciała zapoznać się z tematyką zdjęć przed ich zaprezentowaniem na wystawie. Szkoła zaznacza, że otrzymała zdjęcia od organizatora na dzień przed wernisażem:

Gdyby organizator wywiązał się z terminu dostarczenia prac mielibyśmy możliwość wspólnego ustalenia charakteru wystawy i ustosunkowania się do jej tematyki. Zdjęcia zawierają treści, które mogą być odczytane jako sprzeczne z działalnością statutową szkoły o której wcześniej pisaliśmy. Szkoła docenia walory artystyczne zdjęć, profesjonalizm prac, dlatego jest nam niezmiernie przykro, że nie mogliśmy gościć po raz kolejny, tak wybitnego artysty

- napisano na końcu komunikatu.

W Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie już wcześniej prezentowano prace Chrisa Niedenthala. W 2009 roku pokazane zostały portrety kobiet z dziećmi z chorobą Downa. Natomiast wystawa "TU i TERAZ" zostanie przeniesiona do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Zdjęcia będzie można oglądać od 18 listopada do 31 grudnia.

Zobacz wideo Powrót do szkół. „Mam poczucie, że ostatnie miesiące zostały zmarnowane”
Więcej o: