Sejm. Przegłosowano wniosek opozycji o przerwę i odroczenie obrad. Terlecki nie miał wyboru

Po godz. 10 rozpoczęło się specjalne posiedzenie Sejmu. W trakcie obrad posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o przerwę i odroczenie obrad. Ten, ku zaskoczeniu wszystkich, a zwłaszcza wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, został przegłosowany.

Sejm miał zająć się we wtorek m.in. projektem ustawy autorstwa PiS, wprowadzającym podwyżki dla medyków walczących z epidemią koronawirusa oraz ustawowy obowiązek noszenia maseczek.

Sejm. Przegłosowano wniosek opozycji o odroczenie obrad. Terlecki: Opozycja chce zablokować przyjęcie ustawy, na którą czekają Polacy

Posłowie opozycji szybko zaczęli domagać się zarządzenia przerwy. Wniosek o o odroczenie obrad złożył z kolei szef Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, który podkreślił, że parlamentarzyści mieli niewiele czasu, by zapoznać się z zapisami ustawy. Ta bowiem wpłynęła do laski marszałkowskiej w poniedziałek wieczorem.  

- Czy naprawdę nie możemy w spokoju popracować nad ustawą? Panie marszałku, z ręką na sercu, czy pan tę ustawę przeczytał w nocy? - dopytywał Tomczyk wicemarszałka Ryszarda Terleckiego (PiS). Ten odparł, że "był w lepszej sytuacji", ponieważ założenia ustawy poznał wcześniej. 

Jak się okazało, wraz z wnioskami o przerwę, posłowie przegłosowali również wniosek KO o odroczenie obrad Sejmu o jeden dzień. "Za" zagłosowali wszyscy obecni na sali przedstawiciele opozycji - w sumie 218 posłów. Przeciw wnioskowi opowiedziało się 207 posłów PiS, a 28 było nieobecnych. 

Zobacz wideo Zaskoczony Terlecki krytykuje KO za przegłosowany wniosek o odroczenie obrad sejmu. "Obstrukcja sejmowa opozycji totalnej tym razem odniosła sukces"

 - Opozycja, a ściśle mówiąc Platforma Obywatelska chce zablokować przyjęcie ustawy, na którą czekają Polacy - mówił Ryszard Terlecki po zakończeniu 10-minutowej przerwy i krótkim wznowieniu obrad. 

Dodał, że zwoła teraz Konwent Seniorów i zwróci się do KO o wycofanie wniosku.

"Ale wniosek Cezarego Tomczyka o odroczenie obrad Sejmu do jutra został już przegłosowany. Nie można go już wycofać albo zmienić" - poinformował na Twitterze Patryk Wachowiec, prawnik związany z Forum Obywatelskiego Rozwoju. 

Terlecki przekazał później, że zaproponował posłom Koalicji Obywatelskiej kilka godzin na zapoznanie się z projektem ustawy. Ci odrzucili jednak propozycję. W związku z tym obrady Sejmu zostały ostatecznie przełożone na środę na godz. 9.

Więcej o: