Norwegia. Zbigniew Stonoga uciekł do Oslo. Chce prosić o azyl polityczny

Zbigniew Stonoga, który kilka dni temu został zatrzymany przez policję, wyjechał do Norwegii. Przedsiębiorca przebywa w Oslo, gdzie odbywa kwarantannę. Pomocy w znalezieniu lokum, w którym mógłby się zatrzymać, udzieliła mu Polonia.

15 października media obiegła informacja, że Zbigniew Stonoga został zatrzymany przez policję. Śledczy podejrzewają, że biznesmen przywłaszczył 253 tys. zł, działając tym samym na szkodę prowadzonej przez siebie fundacji. Sąd w Lublinie oddalił jednak wniosek prokuratury o aresztowanie i zarządził natychmiastowe zwolnienie Stonogi.

Zbigniew Stonoga: Zablokowano mi wszystkie karty płatnicze, jestem bankrutem

Po uwolnieniu Zbigniew Stonoga wyjechał z kraju. Znalazł się w stolicy Norwegii, gdzie poprosił o pomoc Polonię. Po przekroczeniu granicy biznesmen został zobowiązany do odbycia 10-dniowej kwarantanny, ale nie miał gdzie się zatrzymać. Po apelu opublikowanym w internecie, ktoś wyciągnął do niego pomocną dłoń. 

"Po ostatnim nagraniu związanym z moim zatrzymaniem zablokowano mi wszystkie karty płatnicze. Nie wstydzę się powiedzieć Państwu, że jestem bankrutem i to bezdomnym bankrutem. Dzięki Polonii w Norwegii aktualnie kładę się spać pod dachem, a nie w samochodzie" - napisał Zbigniew Stonoga, prosząc o pomoc finansową.

We wcześniejszym poście zapowiedział, że będzie starał się o azyl polityczny w Norwegii. Napisał, że podjął taką decyzję po "wielu latach publicznego biczowania przez administrację państwową".

Rafał Gaweł otrzymał azyl polityczny w Norwegii. Pierwszy taki przypadek od czasów PRL

9 października pisaliśmy o tym, że azyl polityczny w Norwegii otrzymał założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł. Polski sąd skazał go za oszustwa, w związku z czym jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Norwegia stwierdziła jednak m.in., że Gaweł nie może liczyć na uczciwy proces ze względu na zniszczenie trójpodziału władzy w Polsce. Rafał Gaweł jest pierwszą osobą z Polski, która otrzymała azyl polityczny w Norwegii po 1989 roku. 

Zobacz wideo Zbigniew Ziobro nie boi się niczego, nawet łez
Więcej o: