Kim jest Anna Goławska? Nowa wiceministra zdrowia zastąpiła Janusza Cieszyńskiego

W poniedziałek 19 października minister zdrowia Adam Niedzielski wręczył nominację na podsekretarza stanu Annie Goławskiej. Wieloletnia pracowniczka resortu zastąpi byłego wiceminister zdrowia ds. informatyzacji Janusza Cieszyńskiego.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że Anna Goławska pracuje dla resortu od wielu lat. Od 2009 roku zajmowała stanowisko naczelnika, w latach 2015-2018 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia, a pod koniec 2018 roku została dyrektorem generalnym w Ministerstwie Zdrowia. W poniedziałek 19 października otrzymała nominację na wiceministrę zdrowia, w związku z czym będzie odpowiedzialna za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum e-Zdrowia.

- Zależy mi na dalszym dynamicznym rozwoju informatyzacji ochrony zdrowia. Chcę, aby telemedycyna stała się powszechna w publicznym systemie, szczególnie w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej oraz narzędzi umożliwiających udzielenie świadczeń zdalnie - powiedziała wiceminister Anna Goławska.

Kim jest Anna Goławska?

Anna Goławska to druga kobieta wśród wiceministrów zdrowia. Oprócz niej stanowisko to piastuje Sekretarz Stanu Józefa Szczurek-Żelazko. Z jej biogramu opublikowanego na stronie internetowej resortu zdrowia wynika, że jest ona gruntownie wykształcona. 

"Anna Goławska ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, jest absolwentką doktoranckich studiów w dyscyplinie nauk o zarządzaniu w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej na kierunku Zarządzanie Projektami, Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacjach ochrony zdrowia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. Kardynała Wyszyńskiego" - informuje Ministerstwo Zdrowia

"Gazeta Wyborcza" wskazuje na inne "dokonania" wiceministry. Dziennik pisze, że Anna Goławska współuczestniczyła w podejmowaniu decyzji w Ministerstwie Zdrowia, gdy to kupiło między innymi 1,2 tys. respiratorów od handlarza bronią, wydając na ten cel 200 mln zł.

- Ten awans to - jak mówią - za walkę ze Szczerbą i Jońskim [Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej badali sprawę ministerialnych zakupów w ramach kontroli poselskiej - red.], no i za wałek respiratorowy i testowy - powiedział "Wyborczej" anonimowy informator.

Zobacz wideo Prof. Matyja: Dwa razy podano, ilu pracowników ochrony zdrowia jest zainfekowanych
Więcej o: