Rzeszowska szkoła nie zgodziła się na wystawienie zdjęć Niedenthala. "Z powodu treści politycznych"

Dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie wbrew wcześniejszym ustaleniom nie zgodziła się na wystawienie w zarządzanej przez niej galerii zdjęć Chrisa Niedenthala. Wystawa miała odbywać się w ramach Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. Jak podała szkoła, powodem były "treści polityczne" zawarte na zdjęciach.

Wystawa zatytułowana "TU i TERAZ" miała zostać otwarta w czwartek 15 października w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Jak informuje Chris Niedenthal, zdjęcia pokazują Polskę ostatnich pięciu lat, a konkretnie od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. 

"Nie jest to oczywiście pełen obraz tego czasu, lecz moje osobiste spojrzenie – głównie na protesty i demonstracje Polaków, które wielokrotnie i konsekwentnie odbywały się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu, Pałacu Prezydenckiego czy Sądu Najwyższego" - czytamy w opisie na stronie internetowej Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. 

"Do pewnego stopnia jest to portret zatrwożonych twarzy ludzi, którzy przeciwstawiają się trwającym, niepotrzebnym procesom demontażu ich kraju. Ale są tu też i inne fotografie: protestujących policjantów, uczestników Marszów Niepodległości czy Marszu Równości; zamaskowanych z powodu pandemii żołnierzy, czy zwolenników Prezydenta Andrzeja Dudy, okazujących swoje poparcie dla jego kandydatury w trakcie konwencji wyborczej w 2020 roku" - dodaje Chris Niedenthal w zapowiedzi wystawy.

Szkoła mówi "nie" zdjęciom Chrisa Niedenthala

Dwa dni przez otwarciem wystawy - 13 października - organizatorzy otrzymali pismo od dyrekcji szkoły, w którym poinformowano, że nie może zostać pokazana w galerii z powodu "zawartych treści politycznych".

Jak podkreślili organizatorzy Rzeszowskiego Weekendu Fotografii, "fotografia autorstwa Chrisa Niedenthala to reporterski obraz otaczającej nas wszystkich rzeczywistości". "Niczego nie narzuca, dając całkowitą swobodę do wyrobienia sobie własnego zdania. Tak samo zresztą jak i (nadal planowana) wystawa "TU I TERAZ" - zaznaczają.

Poprosiliśmy dyrekcję szkoły o komentarz. Wicedyrektor placówki Aneta Dąbrowska przekazała nam, że oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane we wtorek.

Jak podała "Gazeta Wyborcza", wystawę od 18 listopada będzie można oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Zobacz wideo MZ zapewnia, że mamy zapas sprzętu. Komentuje szef Naczelnej Rady Lekarskiej
Więcej o: