Szpital tymczasowy na Narodowym. Donald Tusk komentuje: Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami

W poniedziałek rano rzecznik rządu potwierdził, że na Stadionie Narodowym w Warszawie powstanie tymczasowy szpital. Decyzję premiera Mateusza Morawieckiego skomentował na portalu społecznościowym były premier Donald Tusk.

"Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami. Kupili ich mniej, niż zbudowano Orlików" - napisał na Twitterze Donald Tusk. Były premier odniósł się do dzisiejszych informacji przekazanych przez rzecznika rządu i szefa KPRM. Michał Dworczyk potwierdził, że w sobotę Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania Stadionu Narodowego w Warszawie pod tymczasowy szpital.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym na 500 łóżek

Koordynowaniem działań związanych z powstaniem tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym zajmie się minister Dworczyk. Rzecznik rządu Piotr Müller dodał natomiast, że decyzja ta wynika z konieczności zabezpieczenia miejsc na hospitalizację pacjentów zakażonych koronawirusem, których liczba wzrasta z dnia na dzień. Na Stadionie Narodowym, a dokładniej w salach konferencyjnych, ma być miejsce na około 500 łóżek, w tym 50 dla chorych potrzebujących intensywnej opieki medycznej.

Jak informuje TVN24 budowa szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym zaczęła się już w weekend. Miejsce ma być przygotowane na przyjęcia pacjentów jeszcze w tym tygodniu. Na potrzeby tego i innych szpitali polowych, które mogą powstawać w kolejnych dniach, ma być dostępnych około 80 tys. łóżek, które znajdują się w Agencji Rezerw Materiałowych.

- Wojsko jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia, gotowa jest też koncepcja budowy szpitali polowych dla zakażonych koronawirusem (...). To są ważne sprawy techniczne, a jedna z nich jest taka, że pomieszczenia, w których są chorzy, muszą być wyższe, niż stanowi to standard budowlany, ze względu na cyrkulację powietrza - mówił z kolei szef MON Mariusz Błaszczak.

Zobacz wideo Czy w szpitalach może zabraknąć miejsc dla chorych bez koronawirusa?
Więcej o: