Sondaż IBRIS dla WP: PiS z dużym spadkiem poparcia. Opozycja odrabia straty

Wyniki sondażu IBRIS dla WP.pl okazały się dla Prawa i Sprawiedliwości gorsze niż dwa tygodnie temu. PiS z wynikiem 36,1 proc. mógłby utracić większość parlamentarną. Z kolei Koalicja Obywatelska podniosła swoje poparcie o 6 punktów procentowych.

Wyniki najnowszego sondażu IBRIS dla "Wirtualnej Polski" okazały raczej niekorzystne dla obecnej partii rządzącej. Jej poparcie wśród badanych jeszcze niedawno wynosiło 41,6 proc., a teraz to 36,1 proc. Wcześniej PiS po rekonstrukcji rządu zanotował wzrost poparcia.

Drugim ugrupowaniem z najlepszym wynikiem okazała się Koalicja Obywatelska, która zyskała 6 punktów proc. w stosunku do ostatniego zestawienia. Ugrupowanie Borysa Budki powraca do łask wyborców, co owocuje wynikiem poparcia na poziomie 28,2 proc.

Zobacz wideo Horała o Kaczyńskim w rządzie: Haters gonna hate

Sojusz Kukiz'15 - PSL nieobecne w Sejmie

Na zdecydowanie mniejsze poparcie mogą liczyć inne ugrupowania zasiadające w Sejmie. Konfederacja uzyskała 7,8 proc., a Lewica - 6,4 proc.. Sojusz Kukiz'15 i PSL wybrało jedynie 2,5 proc. ankietowanych. Oznacza to, że koalicja, której liderem jest Władysław Kosiniak-Kamysz, nie znalazłaby się w Sejmie.

9,6 proc. respondentów nie wie na kogo oddałoby głos w wyborach parlamentarnych.

Frekwencja wyborcza

Gdyby w niedzielę 16 października odbyły się wybory parlamentarne, to zagłosowałoby zaledwie 48,5 proc. ankietowanych. Co więcej, aż 31,6 proc. badanych zdecydowanie sprzeciwiło się udziału w wyborach.

Badanie IBRIS dla portalu WP.pl zostało przeprowadzone 16 października 2020 roku, za pomocą metod telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów.

PiS z 36 procentami poparcia w sondażu Kantar

Według ostatnich danych sondażu Kantar, PiS wraz ze swoimi koalicjantami uzyskałby 36 proc. głosów. Zaś Koalicja Obywatelska cieszyła się 28 proc. poparciem. Z trzecim wynikiem - 9 proc., na podium znalazłby się ruch Polska 2050 z Szymonem Hołownią na czele.

Więcej o: