Jan Krzysztof Ardanowski o "zdradzie polskiej wsi": Rolnicy wykorzystani w wyborach

Były minister rolnictwa został poproszony o komentarz dotyczący projektu ustawy o ochronie zwierząt. Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego nawet prezydenckie weto może zostać odrzucone w Sejmie, co ma być przejawem "zdrady polskiej wsi".

Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Radiem Maryja podkreślił, że rolnicy mają prawo czuć się oszukani i wykorzystani w wyborach. Według byłego ministra rolnictwa to głosami mieszkańców wsi Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu, a Andrzej Duda zdobył reelekcję.

Ardanowski o "piątce dla zwierząt": Polska chce przewodzić w Europie zmianom, które narzucane są przez lewicę

- Te sukcesy wyborcze były głosami wsi, która ma prawo czuć się rozgoryczona, rozczarowana i zdradzona. Możliwe jest jeszcze tylko weto prezydenta, ale boję się, że przy takiej zdradzie polskiej wsi, to i weto prezydenckie zostanie w Sejmie obalone - dodał polityk. Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego przewaga PiS w Sejmie może się niebawem skończyć właśnie z powodu tzw. "piątki dla zwierząt" i takim, a nie innym traktowaniem rolników.

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Komentuje Franek Sterczewski

Były minister zauważa, że politycy partii rządzącej próbowali przedstawić ustawę jako likwidację sektora zwierząt futerkowych, a tak naprawdę nowelizacja "uderza w całe rolnictwo". Poseł krytykuje też to, że zaproponowane w projekcie terminy wycofania się z działalności są krótkie. - Polska chce być w awangardzie, przewodzić w Europie zmianom, które narzucane są przez lewicę - dodał polityk. Ardanowski uważa też, że spór o ustawę związany jest z ideologią gloryfikującą zwierzęta. - Przecież to są oczywiste, bałamutne prawdy. Nie znam ludzi, którzy chcieliby świadomie wyrządzać cierpienie zwierzętom - podsumował.

Ustawa o ochronie zwierząt przyjęta przez Senat - z poprawkami

W środę 14 października Senat przyjął z poprawkami ustawę o ochronie zwierząt. Zachowane zostały główne punkty nowelizacji, czyli wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego i trzymania zwierząt na uwięzi czy zwiększenia kompetencji organizacji pozarządowych. Senatorowie zatwierdzili poprawki o zakazie egzekucji komorniczej zwierząt domowych, obowiązkowym czipowaniu psów oraz emeryturach dla psów służących m.in. w policji. Wydłużono też czas obowiązywania ustawy. Przepisy o zakazie chowu zwierząt na futra wejdą 2,5 roku po ogłoszeniu ustawy, a te dotyczące uboju bydła do 5 lat.

Więcej o: