Co politycy PiS maj mwi o koronawirusie? Mamy partyjne instrukcje z "przekazami dnia"

Prawo i Sprawiedliwo w "przekazach dnia" instruuje swoich politykw, co mwi o epidemii koronawirusa. Gazeta.pl je ma. Parlamentarzyci maj w mediach podkrela, e "robi wszystko, eby zapewni bezpieczestwo obywatelom". Partyjna centrala rozesaa te "brief specjalny" opisujcy, co rzd robi. Wynika z niego, e rzd sobie wietnie radzi.

Zobacz nagranie. Jacek Sasin mówi o "braku woli pracy" części lekarzy. Bartosz Arłukowicz: To jest skandal

Zobacz wideo

"Przekazy dnia" to instrukcje centrali Prawa i Sprawiedliwoci dla jej parlamentarzystów, by wiedzieli, jakie jest stanowisko partii i jak należy w mediach tłumaczyć konkretne wydarzenia. Największe partie - takie jak PiS czy Platforma Obywatelska (w PO nazywa się je "OS-ami", "oficjalnymi stanowiskami") - wysyłają takie briefy, strzegąc jednocześnie, by nie wyciekały.

Ale wyciekają.

W rozmowie z nami kilku polityków PiS irytuje się jakością tych "przekazów dnia". - Są beznadzieje, a napisane w stylu znanym z PRL. To mowa trawa - mówi jeden z nich.

Co PiS poleca mówić swoim parlamentarzystom o koronawirusie? Najnowszy "przekaz dnia", z poniedziałku, wydany tuż po poszerzeniu żółtej strefy, jest górnolotny. "Apelujemy do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego i zachowywanie zasad bezpieczeństwa. Obostrzenia ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Od soboty obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej" - to jedno ze zdań, które mają powtarzać.

Ponadto w "przekazie" podkreślono, że "obowiązuje polityka 'zero tolerancji' dla nieprzestrzegania obostrzeń i zasad współżycia społecznego". I patetyczne: "dzięki dyscyplinie i solidarności społecznej możemy wyjść obronną ręką z walki z koronawirusem".

Politycy PiS - sugeruje "przekaz dnia" o covidzie-19 - powinni podkreślać: "robimy wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom". I dalej: "Naszym priorytetem jest walka o życie i zdrowie Polaków. Zrobimy wszystko, co jest w naszej mocy, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa". Centrala wskazuje też, aby podkreślać, że "środków na ochronę zdrowia nie zabraknie".

Przed rozesłaniem "przekazu dnia", z którego wynika, że problemów z epidemią nie stwierdzono, Nowogrodzka przygotowała dla swoich polityków i rozesłała im jeszcze "brief specjalny" - to kompendium wiedzy o tym, co robi rzd, walcząc z epidemią koronawirusa. To już dużo szerszy materiał niż cytowany wyżej przekaz, pełen pustosłowia. Materiał oparto głównie na wypowiedziach i grafikach prezentowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Czytamy w tym specjalnym materiale dla parlamentarzystów okrągłe zdania: "dostosowujemy strategię walki z koronawirusem do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości". "Za nami czas dużych wyrzeczeń. Wiosna wszystkim kojarzy się z lockdownem - ogromnymi stratami gospodarczymi i dużym ryzykiem. Działaliśmy błyskawicznie. Dzięki Tarczy Antykryzysowej uratowaliśmy 3 mln miejsc pracy, do polskich firm trafiło ponad 142 mld zł" - to inny fragment. Wedle tego specjalnego przekazu rząd "skutecznie ograniczył transmisję wirusa", a "wszystkie osoby chore na koronawirusa uzyskały niezbędną pomoc".