Tusk: Kaczyński jest gotowy zablokować pomoc UE dla Polski, byleby móc gwałcić praworządność

Jarosław Kaczyński zapytany o Unię Europejską zapowiedział, że rząd będzie bronił polskiej tożsamości i nie da się "terroryzować pieniędzmi". Słowa te skomentował na Twitterze były premier Donald Tusk.

Komentarz dotyczy wywiadu z "Gazety Polskiej Codziennie", w którym Jarosław Kaczyński został zapytany o "czekającą Polskę batalię z tymi, którzy w ramach UE chcą narzucić nam swoje wartości". Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości zapewnił, że rząd będzie bronił tożsamości, wolności i suwerenności "za wszelką cenę". - Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie - dodał Kaczyński.

Donald Tusk o blokadzie unijnej pomocy przez Jarosława Kaczyńskiego: Byleby móc dalej bezkarnie gwałcić praworządność

Słowa te skomentował na swoim Twitterze były premier. "Wicepremier Kaczyński zapowiada, że jest gotowy zablokować unijną pomoc dla Polski, byleby móc dalej bezkarnie gwałcić praworządność. A myślałem, że niczym mnie już nie zaskoczy" - napisał Donald Tusk.

Jarosław Kaczyński mówił też o tym, że w instytucjach Unii Europejskiej zasiadają przeróżni urzędnicy i "jacyś politycy", których Polacy nie wybierali. Według wicepremiera osoby te żądają weryfikacji całej kultury i "odrzucenia tego, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba". Szef PiS zapowiedział też, że "będzie weto" polskiego rządu podczas prac nad budżetem i "koronafunduszem".

W lipcu podczas spotkania szefów państw UE ustalono, że do Polski trafi ponad 20 mld euro w ramach funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Prezesowi PiS nie odpowiada jednak powiązania funduszu z praworządnością. Zgodnie z zasadami pieniądze z funduszu odbudowy nie trafią do państw, które według Unii nie przestrzegają zasad prawa. Projekt zostanie przyjęty, jeśli opowie się za nim co najmniej 15 państw. Rządy Polski i Węgier zapowiedziały, że w związku z tym zawetują decyzje w sprawie tzw. zasobów własnych - Unia Europejska nie będzie mogła zaciągać pożyczek i cały pakiet pomocowy zostanie zablokowany.

Zobacz wideo Maciejewska: Premier kręci nosem na pieniądze na zieloną transformację
Więcej o: