Manfred Weber odpowiada wicepremierowi. "Nikt nikogo nie 'szantażuje', panie Kaczyński"

Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej zareagował na słowa Jarosława Kaczyńskiego o "groźbach i szantażach". "Nikt nikogo nie 'szantażuje', panie Kaczyński" - napisał polityk. "Czego się pan boi?" - zapytał.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości i wiceszef rządu Jarosław Kaczyński pytany w "Gazecie Polskiej" o próby podporządkowania Polski powiedział, że to "próba odebrania nam suwerenności, nawet w sferze kultury". Wicepremier zapytany o weto dla unijnego budżetu i koronafunduszu odpowiedział: "Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia".

Zobacz wideo „W naszym szpitalu leczymy COVID na oddziale geriatrii”

Weber odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu. "Nikt nikogo nie 'szantażuje'"

Kaczyńskiemu odpowiedział na Twitterze Manfred Weber, przewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. "Nikt nikogo nie 'szantażuje', panie Kaczyński. Obywatele w całej Europie są zaniepokojeni o praworządność i nie chcą, aby ich podatki wspierały rządy, które podważają niezależność sądownictwa lub wolność mediów. Czego się pan boi?" - napisał polityk.

Wcześniej do tych słów odniósł się Donald Tusk, szef EPL. "Wicepremier Kaczyński zapowiada, że jest gotowy zablokować unijną pomoc dla Polski, byleby móc dalej bezkarnie gwałcić praworządność. A myślałem, że niczym mnie już nie zaskoczy" - napisał.

Rezolucja o powiązaniu budżetu z praworządnością

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do ustanowienia mechanizmu na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych. Europosłowie opowiedzieli się za tym, by coroczne zalecenia dla krajów Unii Europejskiej były powiązane z mechanizmem sankcji budżetowych za uchybienia.

Więcej o: