Duda zabrał głos ws. epidemii i starł się z dziennikarzem na Twitterze. "A to ciekawe. Pan manipuluje"

Andrzej Duda wdał się na Twitterze w spór z dziennikarzem "Rzeczpospolitej", Jackiem Nizinkiewiczem, który zarzucił politykom PiS (z prezydentem na czele), że w kampanii wyborczej mówili, iż da się zapanować nad pandemią. "Pan manipuluje" - odpowiedział Duda. "Proszę o uczciwy cytat", "Moje ówczesne wypowiedzi w kampanii były adekwatne do tamtej sytuacji" - przekonywał.

W ostatnim czasie prezydent Andrzej Duda nie zabierał głosu na temat sytuacji epidemicznej w kraju. Przed paroma dniami zrobiło się o nim głośno w kontekście jego wpisu o oposie - część komentujących zarzucała mu wtedy, że w obliczu trudnej sytuacji w kraju zajmuje się rzeczami, które nie mają zbyt wielkiej rangi.

Zobacz wideo Zaprzysiężenie nowych ministrów. Duda zdjął rękawiczkę specjalnie dla Kaczyńskiego. Prezes schował maseczkę do kieszeni i na długo zapomniał o ponownym jej włożeniu

Andrzej Duda zarzucił dziennikarzowi manipulację. "Proszę o uczciwy cytat"

We wtorek prezydent Andrzej Duda ponownie zabrał głos na Twitterze. Tym razem wdarł się w spór z Jackiem Nizinkiewiczem z "Rzeczpospolitej". Wszystko zaczęło się od wpisu dziennikarza, który odniósł się do słów ministra Michała Wójcika, który w kontekście drugiej fali epidemii koronawirusa odparł "wiedziałem, że tak będzie", a następnie stwierdził: "nie da się nigdy zapanować nad pandemią. To jest zaraza".

"Ciekawe, bo jeszcze w kampanii prezydenckiej PAD [prezydent Andrzej Duda], PMM [premier Mateusz Morawiecki] i minister Szumowski mówili coś dosłownie przeciwnego" - stwierdził Nizinkiewicz. Te słowa rozsierdziły Andrzeja Dudę, który odniósł się do nich ze swojego oficjalnego konta.

Tak? A to ciekawe. Proszę zatem o uczciwy cytat. O ile pamiętam zawsze mówiłem, że sytuacja jest pod kontrolą, bo dla nikogo potrzebującego nie brakuje łóżka w szpitalu ani respiratora. Lekarze nie muszą dokonywać "selekcji" ze względu na stan zdrowia i wiek, jak było we Włoszech

- stwierdził, przywołując swoją wypowiedź z lipca tego roku.

Nizinkiewicz doprecyzował wówczas: "Pan i PiS twierdziliście, że sytuacja jest pod kontrolą. Teraz przedstawiciel władz mówi, że nie da się zapanować nad pandemią. I teraz już nie zabiera Pan stanowiska ws. epidemii. Zapraszam na wywiad w "Rzeczpospolitej", będziemy mogli porównać stanowiska i porozmawiać o sytuacji". 

Prezydent zarzucił mu jednak manipulację. "Pan manipuluje, sugerując, że sytuacja epidemiczna w czerwcu i lipcu była taka sama jak teraz. Moje ówczesne wypowiedzi w kampanii były adekwatne do tamtej sytuacji. A Pan manipuluje odnosząc je do obecnej. To nie jest dziennikarstwo, to podłość. Tu o poważne sprawy chodzi" - pisał dalej Duda. "Pan stwierdził, że w kampanii mówiłem "coś innego". Proszę zatem o uczciwy cytat, a nie o bałamucenie i ściemę. Czekam" - wskazywał.

Panie Prezydenckie, Pan się zaperzył niepotrzebnie. Powtórzę, Pan twierdził, że sytuacja jest pod kontrolą. Teraz przedstawiciel rządu mówi, że jednak nie jest w pełni pod kontrolą. On zmienił zdanie, a Pan jak rozumiem nie. Zapraszam na wywiad, gdzie zmierzymy się na argumenty

- tłumaczył Nizinkiewicz.

"Przypychanka" trwała nadal, a Duda odpowiedział jeszcze:

I znów Pan manipuluje. Powtarzam, to co Pan robi to nie jest dziennikarstwo. Co do obecnej sytuacji nie wypowiadałem się publicznie. A co do stanu z czerwca i lipca, mówiłem to, co wiedziałem od MZ i GIS. I to była w tamtym czasie absolutna prawda. Czyż nie?

Pod dyskusją prezydentowi przypomniano też inne cytaty z jego słów, które padły podczas kampanii prezydenckiej - także wypowiedź, w której przyznał, że nie szczepi się na grypę oraz inny, oraz w tej, której porównywał opozycję do koronawirusa.

"Mówił Pan na przykład, że rządy PO-PSL były, i tutaj "uczciwy cytat", "gorszym wirusem niż, proszę państwa, koronawirus". Obrzydliwe porównania" - napisał Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Przywołał tym samym słowa Andrzeja Dudy, które wypowiedział podczas wiecu w Krakowie 21 czerwca tego roku. "Byli gorszym wirusem niż, proszę państwa, koronawirus. Dla polskiej gospodarki byli gorsi niż koronawirus (...) My dzięki mądrej polityce osłaniamy w tej chwili miliony miejsc pracy - mówił, odnosząc się do rządów PO-PSL.

Agata Szczęśniak z OKO.Press napisała z kolei: "Panie Prezydencie, skoro odpowiada Pan dziennikarzom na TT, to może zdecyduje się Pan również na wywiad? Chętnie porozmawiamy o tym, co jest faktem, a co manipulacją w kwestii pandemi".