Bodnar zabrał głos ws. sędzi Morawiec. "Powinna złożyć skargę do Trybunału Praw Człowieka"

Decyzją Izby Dysplinarnej Sądu Najwyższego, sędzi Beacie Morawiec uchylono immunitet. Była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie została też zawieszona w czynnościach służbowych. W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, Morawiec powinna złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. "Jeśli Trybunał w Strasburgu chce się na poważnie zmierzać z wyzwaniami dotyczącymi praworządności [...], to powinien to zrobić w tej konkretnej sprawie" - wskazał Bodnar.

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała o uchyleniu immunitetu Beacie Morawiec, sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie. Na Twitterze poinformował o tym Przemysław Radzik, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, dodając, że Morawiec została też zawieszona w czynnościach służbowych i obniżono jej wynagrodzenie.  

Sędzia może odwołać się od orzeczenia. "Gazeta Wyborcza" podaje, że jeden z obrońców Morawiec, sędzia Dariusz Czajka, zapowiedział, że "orzeczenie będzie skarżone".

Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet sędzi Beacie Morawiec. Bodnar: Powinna złożyć skargę do ETPCz

W sprawie byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie głos zabrał Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar. W jego opinii sędzia Morawiec powinna zwrócić się ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

"Uważam, że w obecnej sytuacji Sędzia Beata Morawiec powinna złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wraz z wnioskiem o zastosowanie środka tymczasowego (Reguła 39). Wprawdzie ETPCz do tej pory nie stosował środków tymczasowych w sprawach dotyczących sędziów, ale może czas najwyższy zmienić praktykę" - napisał Bodnar na Facebooku. 

"Należy wykazać, że rozstrzygnięcie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego prowadzi do 'ryzyka poważnego oraz niemożliwego do naprawienia naruszenia jednego z głównych praw gwarantowanych na podstawie Konwencji' (ang. risk of serious and irreparable harm of a core right under the Convention). Jeśli Trybunał w Strasburgu chce się na poważnie zmierzać z wyzwaniami dotyczącymi praworządności (oraz własną praktyką orzeczniczą), to powinien to zrobić w tej konkretnej sprawie" - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Prokuratura chce postawić Morawiec zarzut przywłaszczenia środków publicznych. Dom sędzi odwiedziło już CBA

Beata Morawiec to sędzia, która została odwołana z funkcji prezesa krakowskiego Sądu Okręgowego w 2017 roku na podstawie nowelizacji ustawy o sądach. Gdy ją odwołano, ministerstwo sprawiedliwości sugerowało, że ma to związek z aferą korupcyjną dyrektorów małopolskich sądów. Morawiec wytoczyła Zbigniewowi Ziobrze proces o naruszenie jej dóbr osobistych i wygrała go. Wyrok w tej sprawie jest jednak nieprawomocny. Wkrótce odbędzie się apelacja w tej sprawie. 

Zobacz wideo Kiedy zostanie wybrany nowy Rzecznik Praw Obywatelskich? Witek zwoła komisję

Jeszcze przed uchyleniem immunitetu przez Izbę Dyscyplinarną SN, prokuratura zapowiadała, że chce postawić Morawiec zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej. Łącznie grozi za to do 10 lat więzienia. 

Była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie wielokrotnie krytycznie oceniała zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane w ostatnich latach. Sprzeciwia im się także stowarzyszenie "Themis", którym kieruje. Sama Morawiec przekonuje, że nie popełniła zarzucanych czynów. 

18 września informowaliśmy, że o godz. 6:30 rano w domu sędzi Morawiec pojawili się funkcjonariusze CBA i prokurator z nakazem przeszukania. 

Więcej o: