"Piątka dla zwierząt". Senacka komisja rolnictwa rekomenduje odrzucenie ustawy

Senacka komisja rolnictwa rekomenduje izbie wyższej odrzucenie ustawy o ochronie zwierząt. Do regulacji nie dołączono pakietu poprawek zapowiedzianych po południu przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa i leśnictwa Grzegorza Pudę. We wtorek na posiedzeniu plenarnym poprawki mają być zgłoszone jako wnioski mniejszości.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział po południu zmiany w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Poprawki mają dotyczyć powołania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, wydłużenia do stycznia 2022 vacatio legis roku dla zapisów nowelizacji, pozostawienia możliwości uboju rytualnego drobiu i wprowadzenia mechanizmów odszkodowawczych dla tych, którzy będą musieli wygasić działalność hodowlaną.

Zobacz wideo Thun: Polacy chcą praworządności i ochrony środowiska, ale nasz rząd za mało współpracuje

Senacka komisja zarekomendowała odrzucenie ustawy o ochronie zwierząt

Na wspólnej konferencji z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą szef rządu podkreślał, że proponowane zmiany mają jednocześnie zapewnić rozwój polskiego rolnictwa, jak i dbać o dobrostan zwierząt. Są wynikiem konsultacji z rolnikami oraz hodowcami zwierząt futerkowych. 

Niektórzy politycy opozycji uważają, że przedstawienie powyższych poprawek, to "kapitulacja prezesa Kaczyńskiego". Przykładowo senator Jan Filip Libicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział Interii, że "poprawki, które właśnie zostały zapowiedziane, w sposób zupełnie fundamentalny zmieniają tę ustawę. I to zmieniają ją w duchu tego, o czym od dawna mówi PSL, i o czym od niedawna mówili zawieszeni posłowie PiS. To oznacza, że rację ma PSL i zawieszeni posłowie PiS, a nie prezes Jarosław Kaczyński, który osobiście tę ustawę firmował. W związku z tym mamy do czynienia z totalną kapitulacją prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego". 

Tymczasem w poniedziałek po godz. 21 odrzucenie ustawy zarekomendowała senacka komisja rolnictwa. Poprawki zapowiedziane przez Morawieckiego i Pudę mają zostać złożone jako wnioski mniejszości na wtorkowym posiedzeniu. 

Więcej o: